14. dubna 2025
Kategorie: Tipy a PR

Podpora pro genetické zdroje v zemědělství: Ministerstvo letos rozdělí 85 milionů korun

Ministerstvo zemědělství v letošním roce vyčlení celkem 85 milionů korun na podporu uchovávání, šlechtění a výzkumu genetických zdrojů. O tyto prostředky mohou žádat jak veřejné instituce, tak soukromé firmy, které se zabývají uchováváním genetických zdrojů rostlin, živočichů a mikroorganismů. Finanční podpora je určena také těm, kteří tyto zdroje dále využívají například pro vědecké účely, výuku, ochranu biodiverzity nebo inovace v zemědělství a potravinářství.

Letos přichází dotační program s novinkou – zjednodušením administrativních požadavků. Tím by se měl celý proces žádosti o podporu stát přístupnějším a méně byrokratickým.

Genetické zdroje jako základ pro budoucnost zemědělství

Dotační prostředky jsou směřovány k subjektům, které jsou zapojeny do Národního programu konzervace a využívání genetických zdrojů, jenž se zaměřuje na druhy důležité pro zemědělství a výživu.

Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) vysvětluje, že genetické zdroje tvoří klíčový základ pro vývoj nových odrůd plodin, které budou odolnější vůči extrémům způsobeným klimatickými změnami. Význam mají i při vývoji léčiv nebo při prevenci a diagnostice chorob u rostlin i zvířat. Podpora se proto soustředí především na zdroje specifické pro Českou republiku, které je důležité dlouhodobě uchovávat a chránit.

Plnění mezinárodních závazků a podpora udržitelnosti

Díky tomuto dotačnímu programu přispívá Česká republika nejen ke zvyšování vlastní potravinové bezpečnosti, ale i k ochraně světové biologické rozmanitosti. Finanční podpora napomáhá naplňovat mezinárodní závazky, které Česko přijalo, mimo jiné v rámci Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO), Úmluvy o biologické rozmanitosti a Mezinárodní úmluvy o genetických zdrojích rostlin.

Udržitelnost zemědělské produkce je jedním z hlavních cílů, ke kterým program směřuje. Ochrana a správné využívání genetických zdrojů pomáhá čelit výzvám, které přinášejí klimatické změny, pokles biodiverzity nebo tlak na zvyšování efektivity v zemědělství.

Zjednodušená administrativa pro žadatele

Jedním z kroků ke zjednodušení celého dotačního procesu je změna v požadavcích na doložení dokumentace. Od letošního roku už žadatelé nemusí k žádosti přikládat výpis z Evidence skutečných majitelů. Stačí jen čestné prohlášení, přičemž potřebná data si ministerstvo ověří samo. Podobné zjednodušení se týká také výpisů z obchodního rejstříku nebo dokladů o podnikání – ani ty už nebude nutné dodávat v plném rozsahu.

Informace dostupné online

Zásady pro poskytování dotací v roce 2025 jsou veřejně přístupné na webových stránkách Ministerstva zemědělství v sekci věnované zemědělství. Podrobnosti o samotném dotačním programu na genetické zdroje lze nalézt v dokumentu Národní program konzervace a využívání genetických zdrojů rostlin, zvířat a mikroorganismů významných pro výživu a zemědělství na období 2023–2027 (zde).

Tímto krokem Ministerstvo zemědělství potvrzuje, že uchovávání genetických zdrojů je nejen prioritou pro současné zemědělské politiky, ale i důležitým vkladem do budoucnosti.

Zaujal vás článek? Sdílejte jej přátelům: