10. června 2022
Kategorie: Finance

Jak si půjčit, a přitom se nezadlužit navěky

Jestli se děsíte faktur za energie, nebo vám přijde pokuta za pozdní zaplacení vyúčtování za telefon, nemusíte se ničeho bát. Nenadálé výdaje jsou běžnou součástí našich životů, bohužel mnoho lidí je ale řeší nevýhodnými půjčkami, které pak musí splácet zase půjčkou. Dostanou se tak do začarovaného kruhu, ze kterého není snadné vystoupit.

Nakládejte s půjčkami zodpovědně

Jestli se chcete půjčkám vyhnout, budete se muset naučit bud šetřit, nebo si najít jinou, a hlavně lépe placenou práci. Mnoho lidí si umí stěžovat na nedostatek peněz, většina z nich ale neudělá nic proto, aby jich měli více. Pokud nemáte jinou možnost a musíte si půjčit, měli byste se řídit několika pravidly, abyste do půjčky nezabředli a splátky si naplánovali tak, aby to nenarušilo chod vaší domácnosti.

Jako první důležitou věcí je vybrat si správného poskytovatele půjčky. Většina lidí zamíří do banky, ale připravte se na spoustu dokumentů. V bance se vás budou ptát nejen na příjem, ale také na výdaje spojené s domácností, budou také chtít vědět, jestli nejste v registru dlužníků. Společnost, u které si nakonec budete brát půjčku, byste si měli dobře prověřit. Všechny půjčky nebudou tak výhodné, jak vypadají.

Ujistěte, že danou věc potřebujete a spočítejte si, kolik můžete měsíčně „vypustit“

Pokud se jedná o fakturu od mobilního operátora nebo zaplacení nájmu, jedná se o výdaje, které je potřeba uhradit. Přemýšlet o půjčce například na nový gauč nebo vánoční dárky není nejlepší nápad, proto se nejdříve ujistěte, jestli danou věc skutečně potřebujete mít doma a zda je vhodné si na ni půjčovat peníze.

Spočítejte si, jestli si můžete dovolit splácet půjčku navíc. Rodinný rozpočet může rozházet i několik stovek navíc. Sčítejte příjmy a výdaje, myslete i na ty, které mohou nastat, abyste na ně byli připravení. Půjčka pro vás nesmí být likvidační a nesmí ohrozit dosavadní životní úroveň. Pokud o půjčku stojíte a banka vám ji poskytne, důkladně si přečtěte smlouvu a pokud se během splácení dostanete do finančních problémů, s bankou je ihned řešte.

Zaujal vás článek? Sdílejte jej přátelům: