8.02.2010
Kategorie: Investice

Cože! Garáž jako investice?

Srdce vám možná krvácí, když vidíte, jak ceny nemovitostí hezky padají a vy přitom nemáte ani na garsonku, kterou byste za tu výhodnou cenu koupili jako investici.

Magazín Business Way radí – zkuste jít ještě o něco níž a kupte nějakou garáž poblíž vašeho bydliště. Možná se budete divit, ale návratnost je často rychlejší než při investici do bytu.

Podnikatelé mají rádi jednoduché propočty, takže ani my se nebudeme pouštět do podrobných analýz úrokových sazeb. Pro první orientační zamyšlení nad tím, jestli je cena garáže či jiné nemovitosti vůbec v přijatelném rozmezí, použijte srovnání, které nabízí John Vanhara (Čech-emigrant, dříve Jan Vaňhara, zakladatel Fazole.cz apod.) na svém webu:

“Když třeba posuzuji nějakou nemovitost na investici, tak se dívám, kolik mne nemovitost vydělá na nájmu za měsíc,” píše Vanhara: “Třeba to je $1,000. A pak se podívám, kolik je kupní cena. Třeba $100,000. Vydělím kupní cenu nájmem a dostanu číslo. V tomto případě 100. Když je číslo 100 a menší, tak vím, že je to velmi dobrá koupě. Když je číslo větší než 100, tak vím, že je to špatná koupě. Jednoduché a v podstatě to velmi dobře funguje.”

Ve vašem případě a regionu se může jednat o jiné číslo, proto je vhodnější si návratnost určit v letech. Business Way vám tedy nabízí ještě jeden naprosto jednoduchý tip, který principálně vyplývá z předchozího. V podstatě také počítá to, kolik splátek (při zanedbání různých úroků) budete od nájemníka potřebovat, aby vám splatil kupní cenu. K výpočtu je opět potřeba znát cenu nemovitosti a čistý příjem z ní. Vezměme si příklad již zmiňovaných garáží.

Zcela reálně se nedávno prodala jedna zděná garáž (v řadě garáží mezi starou zástavbou) se zavedenou elektřinou v pražských Letňanech za 350 tisíc Kč. Vzhledem k tomu, že lidé platí klidně 1000 Kč až 1500 Kč za stání na oplocené venkovní ploše, mohli byste najít nájemce, který vám dá za poctivou zděnou garáž s elektřinou 3500 Kč, takže výsledek může být 3000 Kč čistého jako měsíční příjem z investice. Vynásobte dvanácti a dostanete 36 tisíc. Když výsledně vydělíte 350 tisíc spočtenými 36, dostanete návratnost lehce pod 10 let.

Dalším reálným příkladem je prodaná garáž v Hradci Králové, která stála 150 tisíc a měsíční čistý nájem se pohyboval okolo 700 Kč. Spočítáme 150/(12×700/1000) = 17,86. A to už je přece jenom delší doba – téměř 18 let.

Tipy magazínu Business Way:

  • Ideální je nakupovat garáže v místě svého bydliště. Můžete se totiž poptat sousedů, známých a alespoň přibližně víte, jak to ve vašem městě funguje. Také si budete moci lehce zjistit jaká je po tomto druhu nemovitosti poptávka. Ovšem v tomto ohledu by neměl být problém. I v menších městech je o pronájem dostatečný zájem.
  • Garáž zbytečně před pronájmem nezkrášlujte, ani do ni příliš neinvestujte peníze. Obvykle další vynaložené prostředky nepřinesou dostatečné zvýšení nájmu.
  • Sice radíme, abyste koupili garáž blízko svého bydliště, avšak pokud bydlíte na samotě, není to ideální. Čím blíže většího sídliště, tím lépe pro vás. Budete mít větší poptávku po pronájmu a také můžete garáž nabízet za vyšší ceny. Lidé jsou bytosti pohodlné, a tak budou zcela logicky vyhledávat prostory v blízkosti domova.
  • Velká poptávka po pronájmu těchto prostor je mezi majiteli aut, jenž propadají tuningu. Venku na parkovišti si asi těžko budou s autem hrát, natož pak v zimě. Tito nadšenci a kutilové jsou schopni za garáž zaplatit i větší sumu než požadujete, musíte jim ale vyjít vstříc. Někteří jsou schopni se o údržbu garáže starat sami, ovšem spíše vám nabídnou nějakou spoluúčast.

Výhody investice do garáží

  • Obvykle rychlejší návratnost než u bytů a kanceláří
  • Nízké vstupní náklady
  • Nízké náklady na provoz nemovitosti
  • Velice likvidní investice – garáž můžete snadno a rychle prodat a obvykle za vyšší než kupní cenu

Rizika

  • S garáží obvykle nekupujete pozemek (pokud ano, gratulujeme!). To je velmi důležité si uvědomit a pamatovat na to při jednání o ceně. Pozemek velmi často patří obci (v lepším případě), nebo jinému soukromému vlastníkovi (v horším případě).
  • Pozor na nájemce, který garáž chce používat pro úplně jiné účely než parkování aut či jejich opravy nebo již zmíněný tuning. Garáž sloužící jako sklad vysoce hořlavých látek nebo jedů bude jako časovaná bomba.

Autoři článku: Martin Jurča a Roman Smělý

Zaujal vás článek? Sdílejte jej přátelům: