19. dubna 2024
Kategorie: Tipy a PR

Obědy v restauracích zdražily o 70 korun za 5 let: Češi šetří na nápojích a polévkách

Ceny obědů v restauracích v České republice se za posledních pět let výrazně zvýšily. Průměrná útrata za oběd vzrostla z 154 korun v roce 2019 na 224 korun v roce 2024, což představuje nárůst o 44 %.

Tento trend je patrný i z analýzy společnosti Dotykačka, která provozuje jeden z nejrozšířenějších pokladních systémů v Česku. Podle analýzy Dotykačky zdražily hlavní jídla v restauracích o 55 %, a to z 109 korun na 169 korun.

Zatímco dříve si Češi za 200 korun mohli dát v restauraci oběd i s kávou a zákuskem, dnes jim tato částka stačí jen na hlavní jídlo. Pro srovnání, v firemních jídelnách a kantýnách se dá pořídit hlavní jídlo za 138 korun, celková průměrná útrata na jednoho hosta pak obvykle dosahuje 169 korun.

Lidé šetří a mění i své preference

Lidé v reakci na rostoucí ceny šetří. Snaží se omezit doplňkové objednávky, jako jsou nápoje a polévky. To dokládá i pokles tržeb z prodeje studených nealkoholických nápojů a kávy v době obědů.

Mění se i preference ohledně druhů jídel. Ustupují tradiční česká jídla, jako je guláš, svíčková, rajská omáčka nebo řízky. Naopak roste popularita západních pokrmů, jako jsou burgery a pizza, a také zdravých alternativ, jako jsou saláty.

Nejvýrazněji zdražily ceny steaků, které jsou večer o 50-70 % dražší než v poledne. U jiných jídel, jako je smažený sýr, je cenový rozdíl mezi obědem a večeří menší.

Restauratéři na trend musí reagovat

Rostoucí ceny vedou k tlaku na restaurace, aby obhájily své ceny. Podle Luboše Kastnera, člena představenstva Hospodářské komory a zástupce gastronomů, se v budoucnu můžeme setkat s ústupem levných a širokých obědových nabídek a s nárůstem specializovaných restaurací zaměřených na levná jídla nebo moderní rychlé stravování.

Inflace, která v únoru 2024 dosahovala 8 %, hraje v růstu cen klíčovou roli. Podniky v gastronomii se snaží udržet si marži, která jim umožní přežít a dále rozvíjet byznys. To vede k narovnání cen obědů do udržitelné úrovně, i když to s sebou přináší pokles poptávky.

Je pravděpodobné, že se v reakci na rostoucí ceny a měnící se preference zákazníků bude gastronomický trh v České republice v nadcházejících letech dále transformovat.

Zdroj/ foto: Dotykačka

Zaujal vás článek? Sdílejte jej přátelům: