18. června 2024
Kategorie: Tipy a PR

Zemědělské ceny v Česku klesají nejrychleji v Evropě, inflace potravin zpomaluje

Ceny potravin v tuzemsku klesají nejprudším tempem ze všech zemí EU. V květnu se meziročně snížily o 10,1 %, a to již třináctý měsíc po sobě. Zatímco v rostlinné produkci ceny klesly o 15,7 %, u některých položek, jako ovoce a brambory, došlo k výraznému zdražení. V živočišné výrobě ceny naopak klesly o 4,4 %, s razantním zlevněním vajec a drůbeže.

Zatímco potraviny v Česku zlevňují, v Evropě ceny rostou. Výjimkou je Maďarsko, Litva, Finsko a Slovinsko, kde ceny stagnují. V ostatních zemích EU dochází k růstu cen potravin.

Zpomaluje i inflace průmyslových výrobků. V květnu se ceny meziročně zvýšily o 1,0 %, ale v některých odvětvích došlo k poklesu. Zlevnily například základní kovy, ropa a zemní plyn, a také potravinářské výrobky. To snižuje motivaci Čechů jezdit na nákupy do Polska, kde ceny potravin rostou.

Ceny stavebních prací rostou, ceny materiálů klesají. V květnu se ceny stavebních prací meziročně zvýšily o 2,1 %, ceny materiálů a výrobků pro stavebnictví ale naopak klesly o 1,3 %.

Růst hypotečních úvěrů podporuje růst cen nemovitostí. Postupné snižování úrokových sazeb vedlo k meziročnímu nárůstu objemu hypotečních úvěrů o 92 %. Nové peníze na realitním trhu by měly v budoucnu vést k růstu cen nemovitostí a oživení pozemního stavitelství.

Co si z článku zapamatovat?

  • Ceny potravin v Česku klesají nejrychleji v Evropě, inflace potravin ale zpomaluje.
  • Ceny průmyslových výrobků rostou pomaleji, v některých odvětvích dochází k poklesu.
  • Ceny stavebních prací rostou, ceny materiálů klesají.
  • Růst hypotečních úvěrů podporuje růst cen nemovitostí.

Zdroj: hlavní ekonom BHS, Štěpán Křeček

Zaujal vás článek? Sdílejte jej přátelům: