29. dubna 2022
Kategorie: Technologie

Závislost na mobilu u dětí je vážná věc. Jak si s tím poradit?

Pro rodiče je v dnešní době velmi jednoduché dát i 3letému dítěti do ruky mobilní telefon nebo tablet, protože mají klid a dítě se zabaví i bez nich. Pravdou ale je, že během krátké doby si dítě může na technologiích vytvořit závislost, ze které je budete dostávat jen těžko. Na dětech přitom celkem jednoduše poznáte, že bojují se závislostí na technologiích:

  • neschopnost se soustředit,
  • záchvaty vzteku při odebrání mobilu nebo vypnutí televize,
  • neschopnost se zabavit jiným způsobem,
  • nepřítomné pohledy.

Jak můžete děti zbavit závislosti na mobilním telefonu?

První bod zní jednoduše, ale ve skutečnosti je velmi složitý. Rodiče musí začít u sebe. Pamatujte, že jdete svým dětem příkladem ve všem, co děláte. Používání technologií není žádnou výjimkou. Pokud držíte neustále telefon v ruce, musíte to sami omezit, abyste jim mohli jít příkladem.

Poté stanovte místo a čas, kdy budou mít děti povolené technologie používat. Určete například určitou hodinu, kdy dostanou telefon a jindy jim ho nedávejte. Připravte si také následky pro případ, že vaše pravidla poruší. Pamatujte, že je musíte být schopni splnit, jinak to nebude fungovat. Nezapomeňte si s dětmi sednout a vysvětlit jim, proč pro ně není tolik času s telefonem nebo u televize dobré.

Pravidla jsou pro děti i rodiče důležitá

Připravte nějaký hezký košík nebo krabici, do které budete mobilní telefony dávat. Nejedná se jen o mobily dětí, ale i rodičů. Vyžadujte, aby děti odložily telefon i v případě, že k vám domů přijde návštěva. Díky tomu je naučíte, jak být přítomní a vnímat své hosty. Stejně tak stanovte pravidlo čerstvého vzduchu. Může trvat např. jen 15 minut, kdy půjde celá rodina ven na malou procházku.

Trávit čas u příjemného filmu není nic špatného. Vyberte ale všichni jeden a dívejte se na něj jako rodina. Můžete si k tomu udělat popkorn a dělat si pravidelně filmové večery. Podpoříte tím rodinný čas a přitom neodepřete dětem televizi. Důležité také je, abyste dětem ukázali, že to jde o bez technologií. Zahrajte si s nimi deskové hry, povídejte si, něco namalujte, sportujte nebo spolu něco dobrého uvařte nebo upečte. Uvidíte, že děti budou za tento čas nakonec vděčné.

Zaujal vás článek? Sdílejte jej přátelům: