19. října 2020
Kategorie: Tipy a PR

Práce z domova je nový standard. Jak nepolevit a udržet pracovní tempo?

Home office v poslední době využívá víc a víc lidí. Každý z nás se ale občas potýká s prokrastinací. Jak být při práci z domova efektivní?

Oddělte si pracovní dobu a volný čas

Při práci z domova bychom se někdy nejradši rozvalili s notebookem na gauči. Jde sice o lákavou představu, práce z pohodlí pohovky nás ale většinou nedovede k opravdovému soustředění. Tím spíš, když jsou kolem nás spolubydlící nebo členové rodiny. Speciální pracovní místnost je ideálním řešením. Rozdělení pracovního a volnočasového prostoru dělá divy, za prací totiž na konci dne jednoduše zabouchnete dveře. Ne všichni tyto možnosti máme, ale k lepšímu soustředění občas stačí udělat pár základních kroků.

Pokud nemáte samostatnou pracovnu, vyčleňte si speciální kout, kde budete mít svůj notebook, diář, oblíbený hrnek a další věci, bez kterých se váš pracovní stůl neobejde. Je kolem vás rušno? Nasaďte sluchátka s aktivním potlačením hluku a pusťte se do práce. Na začátku si vymezte, v jakou denní dobu pracujete a kdy nastává volný čas. Při práci z domova máme tendenci tříštit pozornost a multitasking nám může spíš uškodit. Proto nejprve pracujte a až potom zapněte pračku, vařte nebo se věnujte volnočasovým aktivitám.

Pár minut lelkování nastartuje mozek do dalších úkolů

Spouštěčem prokrastinace jsou také sociální sítě. Neodpírejte si je, ale nejnovější fotky na Instagramu zkontrolujte o plánované přestávce. Pokuste se pracovat v časových blocích a věnujte se vždy konkrétnímu úkolu. Bloky proložte právě krátkými pauzami. Mozek si nejvíc odpočine, když se projdete po místnosti, uvaříte kávu nebo budete jen chvilku lelkovat. Mysl bude kreativnější a soustředěnější. Že to nepůjde? Napište si to. Vytvořte si rozvrh, ve kterém si naplánujete práci na daný den, a také přestávky na protažení nebo oběd.

Pokuste se vstávat jako do práce. Ušetřený čas za cestu láká k vyspávání, ale co raději využít k dobru získané minuty pro ranní protažení nebo snídani s nejbližšími? Když už vstáváte jako do práce, tak se tak i oblékněte. Pyžamo vás bude akorát lákat zpět do vyhřáté peřiny. Praktikujte ranní rituály tak, jak jste zvyklí.

Pro práci z domova potřebujete výkonný počítač, aby se vám hovory a žádná aplikace nesekala. Mac od Applu, konkrétně MacBook Pro, bude ideální pro kreativce, kteří využívají nástroje pro zpracování fotek, videí a grafiky, ale stejně tak pro IT sektor. Výkonné stroje seženete například i od značek jako je Dell nebo Asus. Záleží na vašich preferencích, potřebách a konkrétním povolání.

Tak vzhůru ven z pyžama, kolegové už čekají na videohovoru!

Autorem článku je Pavla Melenová

Zaujal vás článek? Sdílejte jej přátelům: