26. května 2022
Kategorie: Tipy a PR

Jak se naučit investovat do akcií?

České obyvatelstvo se stále nenaučilo, jak manipulovat s penězi, všechny své vydělané finance vždy investují do nemovitostí, které nepotřebují, díky tomu uměle zvyšují ceny bytů a baráků. Přitom existuje daleko snazší způsob uložení peněz, kde se dokonce dá obnos zhodnotit, a to nákupem akcií. Většina lidí se této investice bojí, není na tom ale nic složitého. Podívejte se na náš rychlokurz investování do akcií.

Co jsou to akcie?

Akcie neboli cenný papír je část nějaké společnosti. S jejím nákupem tedy vlastníte určitou část dané firmy. Cena akcií se odvíjí od současné situace, může růst, ale i klesat – díky tomu si můžete váš počáteční kapitál zvýšit, při špatném uvážení ale i snížit.

1. Kmenové akcie

S vlastnictvím kmenové akcie se majitel stává částečným vlastníkem a společně s ostatními akcionáři rozhoduje o chodu firmy. Takový vlastník má podíl na zisku i ztrátách.

2. Prioritní akcie

Tyto akcie jsou vlastně půjčkou, kterou majitel akcie dává společnosti. V daný čas musí „dlužník“ splatit předem domluvenou částku. Tito akcionáři jsou přednostní ve vyplacení, nemají ale žádné slovo v chodu společnosti.

Jak investovat do akcií?

S akcemi se obchoduje na burze. Společnosti jsou na burzách zemí, kde mají své sídlo. Jestli budete chtít koupit akcii od společnosti Apple, musíte nakupovat na americké burze. Investování do akcií pro začátečníky je už o něco jednoduší díky elektronickým platformám, tedy online brokerům – například e-toro, které umožňuje obchodovat se zahraničními burzami z pohodlí domova.

Jak si můžete nakoupit akcie?

Nakoupení akcií se skládá ze 4 základních kroků:

  • Založení účtu
  • Výběr akcie
  • Vklad finančních prostředků
  • Nákup

Je vhodné začít na větší platformě, například na již výše zmíněném e-toru. Založení účtu zde je zdarma, a dokonce nabízí investorský demo účet, kde si můžete nanečisto vyzkoušet obchodování s akciemi, nepřijdete tak o peníze díky vaší neznalosti. Až si vyzkoušíte nákup akcií naostro, tak je vhodné držet se zaběhlých postupů – inspirujte se kroky úspěšných obchodníků, tento postup se nazývá social trading. Až se v situaci na burze zorientujete, můžete zkusit riskovat a vymýšlet vlastní strategii.

1. Založení účtu

Nejprve si musíte zvolit vhodného makléře, pozor na banky, které taktéž nabízí investice do akcií. Ty totiž mají vysoké poplatky a díky tomu se vám investice nevyplatí. Pak již záleží čistě na vás, vyberte si brokera dle vašich preferencí – například e-toro.

2. Výběr akcie

Zvolte si akcii, do které chcete investovat. Může to být malá rozvíjející se firma, ale i notoricky známý korporát, záleží čistě na vás.

3. Vklad finančních prostředků

Některé platformy mají předem nastavené, že po založení účtu musíte nahrát minimálně nějakou částku, u e-toro je to 200 dolarů. Pak už můžete nahrávat tolik peněz, kolik chcete.

4. Nákup

Když si vyberete vhodnou akcii, zmáčknete tlačítko obchodovat. Zvolíte, kolik chcete poslat a pošlete objednávku.

Platí se nějaké poplatky za akcie?

Ano s akciemi se pojí i poplatky. Účet bývá na brokerských platformách většinou bezplatný, platí se ale:

  • Poplatek za nákup a prodej akcií (cca 0,10 – 0,20 % z transakce)
  • Poplatek za změnu měny (můžete se mu vyhnout online směnou ve směnárně – Revolut nebo Wise)
  • Poplatek za nečinnost
Zaujal vás článek? Sdílejte jej přátelům: