29. června 2023
Kategorie: Tipy a PR

Ideální gamingové PC (ne)jen pro hráče

Patříte mezi zapálené gamery, nebo se spíš řadíte mezi nárazové hráče? Ať je to tak, či onak, pro každý typ fanouška se najde ideální PC, na kterém si může vychutnat své oblíbené herní tituly. Podle čeho se dá vybrat?

Záleží na tom, co je uvnitř

Každý touží po kvalitním herním zážitku. K dosažení co nejrychlejší odezvy a nejpropracovanějších detailů je však potřeba patřičné vybavení. Nezáleží na tom, zda si svůj vysněný počítač sestavíte z jednotlivých komponentů sami, nebo si koupíte již složené zařízení, při vybírání herního PC byste se měli zaměřit hlavně na tyto parametry:

 • procesor – alespoň šestijádrový, musí být schopen zvládnout výkon grafické karty, např. Intel, AMD;
 • grafická karta – nejdůležitější a zároveň nejdražší, ideální paměť alespoň 6 GB, např. Nvidia, AMD;
 • operační paměť – pro nenáročné stačí 8 GB, zlatý střed je 16 GB;
 • SSD disk – zvyšuje rychlost i kapacitu, hry pojme už od 480 GB;
 • konektory – důležité pro propojení s ostatními zařízeními (USB, Wi-Fi, HDMI, podpora bluetooth apod.).

K hernímu počítači neoddělitelně patří také příslušenství jako monitor, klávesnice nebo myš. Proto vybírejte tak, aby byl finální produkt dostatečně kompatibilní i se zbytkem herního setupu.

Vyšší výkon za nižší cenu? Možné to je!

Pokud jste jen příležitostnými hráči, asi nemá úplně smysl pořizovat si model s těmi nejvýkonnějšími a nejdražšími komponenty na trhu. A naopak – jako profesionální hráči už se pravděpodobně budete poohlížet po něčem přesně takovém. Podle poměru ceny a výkonu bychom si herní počítače mohli rozdělit do několika tříd:

 • Nižší třída
  Jedná se o počítače zhruba do 20 000 Kč, které jsou vhodné pro občasné gamery nebo lidi s nižším rozpočtem (např. pro studenty). Většinou podporují Full HD formát, příliš detailní grafiku ovšem nečekejte.
 • Nižší střední třída
  Cenově se většinou vejdete do 25 000 Kč. Nové hry ve Full HD by měly jít plynule i při středním grafickém nastavení, v plných detailech si pak užijete starší tituly.
 • Střední třída
  Obvykle stojí do 30 000 Kč a z hlediska poměru ceny a výkonu představují naprostý ideál pro aktivnější hráče s nižším budgetem. Rozlišení Full HD si vychutnáte i s vyšším nastavením detailů.
 • Vyšší střední třída
  Ceny se pohybují do 40 000 Kč. Poznávacím znamením bývá vyšší rozlišení (QHD) a fakt, že si poradí i s novými herními přírůstky, které bývají/budou graficky náročnější.
 • Vyšší třída
  Dají se pořídit do cca 60 000 Kč. Hry si plynule zahrajete ve 4K rozlišení i ve VR nebo na vícero monitorech.
 • Profesionální třída
  Nejdražší, ale také nejlepší. Ceny zpravidla šplhají nad 60 000 Kč. Rozlišení 4K, podpora VR a mnohé další vlastnosti dělají z těchto počítačů absolutní špičku na trhu, která se dlouhodobě nemusí bát žádných technických pokroků.

Ať už jste gamer profesionální, či jen sváteční, je dobré mít před sebou kvalitní stroj, který vás v té nejlepší herní akci nenechá ve štychu. I mezi levnějšími modely se najdou poklady, které svým výkonem dokážou překvapit. A pokud si stále nejste jisti již sestavenými počítači, můžete si své ideální zařízení složit sami, stejně jako to udělal například král nerdů Henry Cavill.

Zaujal vás článek? Sdílejte jej přátelům: