14. června 2013
Kategorie: Zajímavosti

Radovan Krejčíř: Jak by se podnikat nemělo

Jsou podnikatelé se srdcem a odhodláním dělat byznys podle pravidel, maximálně na jejich hraně. Pak jsou také podnikatelé, které pravidla a zákony příliš nezajímají.

Radovan Krejčíř patří definitivně do druhé, naštěstí menší, skupiny. Jeho podnikatelský život je jedno dobrodružství za druhým. Není mu však co závidět. Za to, že nahromadil obrovský majetek ve velmi krátké době, platí daň – ztrátu svobody pohybu a trvalé „vyhnanství“.

Pojďme se podívat, jak to všechno začalo. Konec už se příliš zdůrazňovat nemusí – ten je dostatečně mediálně znám.

Corado Holding a kuponová privatizace

Radovan Krejčíř se narodil 4. listopadu 1968 v Dolním Žukově na Karvinsku a absolvoval ekonomickou fakultu Vysoké školy báňské v Ostravě, díky které získal titul inženýra. Radovan působil v podnikání opravdu výrazně. Například ve druhé polovině 90. let byl místopředsedou představenstva firmy Staviva či Corado Holding. Obě tyto firmy jsou ovšem momentálně v likvidaci a Radovan Krejčíř už v nich nefiguruje.

Corado přitom vzniklo kvůli kupónové privatizaci. Radovan Krejčíř, společně s několika známými, zakládá Corado a soustředí se na výkup kuponových knížek drobných vkladatelů. Lze už jen spekulovat, nakolik výběr investičních cílů ovlivnil fakt, že spolužák Radovanova otce byl tehdejší ministr financí Ivan Kočárník.

Coradu se dařilo a Krejčíř si staví v Českém Těšíně překrásnou vilu obloženou mramorem. Na jejích zdech hrdě vystavuje vycpaného leoparda či medvědí kůže. Už během 90. let si Radovan Krejčíř vyslouží několik obvinění. V roce 1996 vylákal od firmy Frymis 55 tisíc akcií Tepláren Otrokovice, což později představovalo podvod o téměř 75 milionech korun. Dále byl stíhán za převoz luxusních aut či prodej nezdaněných lihovin.

Další luxusní vila

O dva roky později Radovan Krejčíř kupuje luxusní vilku v Černošicích nedaleko Prahy, která má dle odhadů hodnotu přibližně 400 milionů korun. Vila zapuštěná do skály má mnoho podzemních pokojů, v každém z nich plazmovou obrazovku a venku pro změnu tenisové hřiště či akvárium pro žraloka a Perutýna. Tento okázalý luxus vyprovokoval několik osob až k tomu, že si objednali Krejčířovu smrt. Od té doby chodí Radovan výhradně jen s bodyguardy a monitoruje dění okolo sebe i kolem vily.

Přesto se luxusu nevzdává. Mercedesy považuje za špatné vozy, a proto využívá limuzínu Bentley, sportovní Porsche a Lamborghini.

Omluva státu za 200 tisíc

V prosinci 2001 Radovan, jeho otec Lambert Krejčíř a pět dalších mužů čelí obvinění z vytunelování ostravské společnosti Staviva s celkovou škodou několika stovek milionů korun. Radovan v tomto období poprvé utíká. Cílem je Polsko. Přepravu pojal netradičně – v kufru automobilu známého. Zanedlouho se ve Vídni, kam z Polska přeletěl, dobrovolně hlásí, ale velmi rychle zase odchází, díky několikamilionové kauci.

V roce 2002 se Radovan poprvé dostává za mříže. A to na půl roku kvůli údajnému půlmiliardovému úniku při dovozu nafty ze Slovenska. Tu dovezla Krejčířova firma M5. Petr Šebesta, jako jediný svědek, je o rok později popraven v areálu Vystrkov, který Krejčíř provozuje. Kriminalisté tuto vraždu zatím nebyli schopni objasnit, avšak odškodné Radovanovi a rodině ve výši 200 tisíc korun za neoprávněné držení ve vězení, stát mile rád poskytl.

Rozpuštěný a vypuštěný

V roce 2002 byla u Krejčířova otce nalezena tajná místnost s hromadou důvěrných dokumentů, šperků a zbraní. V době, kdy byl Radovan ve vazbě, se jeho otec stal nezvěstným a dodnes nikdo neví, zdali vůbec ještě žije. Radovan však zcela sebejistě tvrdí, že byl rozpuštěn v kyselině poté, co jej lidé z pražského podsvětí zabili.

Následně se Radovan dostal do vězení znovu. Tentokrát za podvod ve firmě Technology leasing, kde celková škoda činila asi 150 milionů korun. Z vězení se opět dostal ven a státní zástupce, který měl za úkol vypracovat žalobu, jak jinak, zemřel. Nešťastná náhoda podruhé?

Zatraceně dobrý plán

Jeden z nejlepších, ale nakonec nepovedených, kousků, který média rozmázla, bylo Radovanovo stěhování. Když byl ve své vile, organizoval její vyklizení a téměř dosáhl odvezení majetku za hranice. Nakonec neúspěšně, neboť policisté čtyři plné kamiony zadrželi.

Krejčíř pravděpodobně podplatil policisty, neboť na později podložených důkazech, které získalo ministerstvo vnitra, byli policisté a jejich přezdívky společně se zajímavými ciframi. Celý případ se však odložil kvůli neurčitým údajům. Proč? Cifry budou všude.

Kde jsou Krejčířovi

Jakub Konečný, se kterým měl Radovan okrást Ministerstvo vnitra o více než 60 milionů korun, je nezvěstný. Stejně tak jako manželka a otec, který byl údajně zavražděn a rozpuštěn. Radovan je momentálně na útěku a je podezřelý z mnoha trestných činností.

Zaujal vás článek? Sdílejte jej přátelům: