31. července 2010
Kategorie: Byznys, Zajímavosti

Brněnskou GiTy převzal spekulant?

Společnost GiTy, která byla devatenáct let spojena se jmény Valentin Girstl a Olga Girstlová, dnes působí v Česku, na Slovensku a v Rumunsku. Za tuto dobu GiTy prošla obdobími, kdy byla na vrcholu, ale také časy, kdy se vinou managementu a špatných rozhodnutí nacházela na okraji útesu.

Rozhodnutí firmu prodat není nečekané. Poněkud překvapující je spíše komu. I to napovídá, jak moc firma potřebuje peníze pro svůj provoz. Kupcem totiž není žádný strategický partner, ale firma, která v oblasti telekomunikací a počítačových sítí nemá vůbec žádné zkušenosti.

Kupec GiTy kašle na zákony

Po dohodě se stávajícími akcionáři, manželi Girstlovými a investorem Arca Capital Bohemia Pavola Krúpy, koupila GiTy firma JVS Group CZ, a.s. (normálně právnické osoby neuvádíme, ale zde je a.s. důležité). Na ní je zajímavé především to, že podle informací, které má Business Way k dispozici, nemá v telekomunikacích žádné zkušenosti. Její jediný majitel a předseda představenstva Ivo Dlouhý se pohybuje spíše ve světě showbyznysu než ve světě technologií.

Kromě toho z vysoka kašle například na zákon o účetnictví, který firmám přikazuje zakládat určité dokumenty, včetně finančních výkazů, do sbírky listin obchodního rejstříku. Za dobu existence firmy od roku 1994 není založená jediná výsledovka či rozvaha. Zákon o účetnictví přitom pamatuje na takové hříšníky pokutou 3 % z objemu aktiv společnosti!

Administrativa se zřejmě ve světě showbyznysu nehodí. Firmu JVS Group CZ, a.s. 100% vlastní firma JVS Group s.r.o. Stačí se podívat na její stránky a jste v úplně jiném světě. Vždyť i stránka s kontakty JVS Group je podstránkou webu o Miss Europe Sport.

Samotná akciová společnost, která GiTy skutečně koupila, má přitom zajímavou kvalifikaci – koupě zboží za účelem jeho dalšího prodeje a prodej v rozsahu živnosti volné a poradenská činnost v oblasti obchodu. Má někdo pocit, že se jedná o dlouhodobého strategického partnera?

Markétě Fenikové, marketingové manažerce společnosti JVS Group, tak lze popřát hodně optimismu i do budoucna. Zvláště s ohledem na její prohlášení: „Jedním z hlavních důvodů kroku je posílení finanční stability společnosti a vize JVS Group vybudovat v GiTy moderní konkurenceschopné portfolio řešení a služeb. Dojde nejen k rozšíření nabídky, ale půjde i o nové služby, které doposud společnost GiTy nebyla schopna samostatně nabídnout.“

Původní majitelé unaveni

Po letech slávy a získávání různých manažerských ocenění (zejména Olga Girstlová) se zřejmě podnikatelské cesty manželů definitivně rozcházejí. Do konce září zůstávají Girstlovi v dozorčí radě společnosti, ale potom mění obory.

Valentin Girstl bude zastávat pozici generálního ředitele VÚVL a.s., výrobce speciálních ložisek a strojních součástí a Olga Girstlová se na pozici jednatelky bude věnovat podnikatelským aktivitám ve společnosti Flexibuild. Ta se zabývá výrobou stavebních desek a výstavbou ekonomických a ekologických domů z recyklovaných materiálů.

Zaujal vás článek? Sdílejte jej přátelům: