18. května 2022
Kategorie: Tipy a PR

Práce při mateřské nebo rodičovské dovolené, jaká platí omezení?

Přivýdělek se při mateřské nebo rodičovské dovolené vždy hodí, nehledě na inflaci se totiž peněz v této životní etapě nedostává. Rodičovství je náročné fyzicky, psychicky i finančně. A právě s penězi vypomůže brigáda nebo částečný úvazek. Za jakých podmínek mohou rodiče pracovat a jaká omezení pro mateřskou nebo rodičovskou platí?

Zákaz práce 6 týdnů před i po

Radostné očekávání potomka může kalit finanční nesnáze, protože pořízení výbavy, postýlky a kočárku je samo o sobě náročné, k tomu přibývá starost s výpadkem jednoho příjmu, povětšinou ženy. V souvislosti s porodem však platí, že žena nastupuje šest až osm týdnů před porodem na takzvanou mateřskou dovolenou, v této době pracovat nesmí, obdobně v dalších šesti týdnech po narození dítěte. Po tuto dobu pobírá dávky pouze žena, později je možné, aby mateřské nebo rodičovské dávky pobíral otec dítěte, který uzavře s matkou dítěte písemnou dohodu.

Práce při mateřské dovolené

Peněžitou pomoc v mateřství vyplácí Česká správa sociálního zabezpečení pak ženě (případně otci) dítěte a trvá celkem 28 týdnů, u vícerčat 37 týdnů, přičemž žena (nebo otec) může po šesti týdnech pracovat pro stávajícího zaměstnavatele na jiné pozici nebo s písemným schválením pracovat pro jiného zaměstnavatele. O dítě však v té době musí být celodenně a řádně postaráno například kvalifikovanou chůvou z agentury Slunečnice. Nezáleží na typu úvazku nebo druhu pracovního poměru, ani na výši výdělku.

Do dvou let věku pouze 92 hodin v jeslích

Jaká další pravidla platí? Po 28 týdnech nastupuje žena nebo otec na rodičovskou dovolenou, kde platí obdobná pravidla, kdy je nutné zajistit celodenní hlídání dětí. Může se jednat o jesle, v tom případě je nutné dodržet maximálně 92 hodin měsíčně. Toto pravidlo platí až do dvou let věku dítěte, pak již není nikterak hodinově omezeno. Při zajištění hlídání chůvou toto pravidlo neplatí a je možné zajištění hlídání podle potřeb rodičů nebo pracovního nasazení. I při rodičovské dovolené platí, že nehraje roli typ úvazku nebo výše příjmu z brigády (na dohodu o provedení práce nebo dohodu o pracovní činnosti), případně z částečného úvazku.

Zaujal vás článek? Sdílejte jej přátelům: