25. února 2022
Kategorie: Tipy a PR

Jaké jsou výhody a nevýhody družstevních bytů?

Kvůli neustále rostoucím hypotečním sazbám a zvyšujícím se cenám nemovitostí mnoho lidí na koupi vlastního domu nebo bytu nedosáhne. Východiskem, jak mohou bydlet ve vlastním, jsou družstevní byty. Sepsali jsme, v čem spočívají jejich výhody i nevýhody.

Nejprve si ujasněte důležité pojmy:

  • Bytové družstvo – je právnickou osobou, představte si ho jako firmu, která zajišťuje bydlení pro své členy. Každé družstvo má své stanovy, které určují podmínky případné koupě bytové jednotky nebo například výši členského vkladu.
  • Družstevní byt – máte-li zájem o družstevní byt, stáváte se družstevníkem. Musíte však vědět, že od družstva nekupujete bytovou jednotku ale jen práva a povinnosti spojené s bydlením v ní. Obecně řečeno, platíte za družstevní podíl. Z toho důvodu družstevní byt nemůžete prodat – nevlastníte jej. Co ale prodat určitě můžete, je váš členský podíl.

Výhody družstevního bytu

  1. Nižší pořizovací cena nemovitosti, většinou o 20–40 %.
  2. Družstevní byt je alternativou vlastního bydlení, pokud nedosáhnete na hypotéku. Je ideální pro mladé rodiny nebo páry, pro které je nereálné získat hypoteční úvěr. Odpadají vám tak starosti s papírováním v bance.
  3. O bytový dům se nemusíte starat, jeho správu má pod sebou družstvo. Zodpovídá za úklid i klid v domě.
  4. Snadno převedete svůj družstevní podíl, pokud se rozhodnete přestěhovat. O převodu nemusí rozhodnout představenstvo. Stačí, když jim skutečnost oznámíte.

Nevýhody družstevního bytu

  1. Bytovou jednotku nevlastníte, o čemž jsme psali výše. Od družstva si nekupujete byt, ale družstevní podíl. V katastru nemovitostí v kolonce vlastníka tedy nebude uvedeno vaše jméno, ale družstvo.
  2. Družstevní byt můžete pronajímat pouze se souhlasem družstva. Ten vám družstvo nemusí udělit – třeba v případě, že nebude chtít, aby se v domě často střídali nájemníci. Tržní pronajímání jednotek může dokonce úplně zatrhnout.
  3. Vyřídit hypotéku bude problematičtější. Do zástavy hypotéky totiž nemůžete dát byt, který fakticky nevlastníte. Tuto podmínku ale obejdete zástavou jiné nemovitosti, případně tzv. předhypotečním úvěrem s podpisem družstva a podmínkou, že do roka byt převedete do osobního vlastnictví.
  4. Rekonstrukce nebo stavební úpravy? Pouze se souhlasem družstva.

Uvažujete-li o bydlení v družstevním bytě, pořádně prozkoumejte všechny možnosti financování. S tím vám ochotně pomohou i některé realitní a developerské společnosti.

Zaujal vás článek? Sdílejte jej přátelům: