24. srpna 2020
Kategorie: Tipy a PR

Jak probíhá likvidace společnosti?

Ne vždy se zadaří hned napoprvé. Víte, kolik úspěšných podnikatelů neprorazilo s prvním dobrým nápadem? Mnozí neuspěli ani s tím druhým či třetím. Přesto je to neodradilo, snažili se dál a jednou se jim povedlo uspět.

Důležité je umět si přiznat, že se nedaří. Není umění držet projekt nad vodou až do konce, ale raději se ho vzdát, když je to rozumné.

Likvidace společnosti je nepříjemná, ale nutná záležitost

Nemá to dále cenu a rozhodli jste se, že jediným východiskem je likvidace společnosti? Nemáte se za co stydět, ba naopak je chvályhodné se k tomu postavit čelem. Než však dojde k výmazu firmy z obchodního rejstříku, čeká vás poměrně zdlouhavý proces likvidace. Musí se vypořádat veškeré pohledávky a dluhy společnosti, je nutné připravit mimořádnou účetní závěrku apod. Celý proces trvá obvykle 6-24 měsíců, bez kvalifikované pomoci i déle. V tuto chvíli už samozřejmě můžete budovat novou firmu, stačí povinnosti nechat na odbornících.

Svěřte likvidaci firmy zkušeným

Pomoc s likvidací firmy nabízí například společnost EK Partners, která dále zařizuje také přeměny a restrukturalizace společnosti, účetnictví a mnoho dalšího. Neváhejte si s nimi domluvit konzultaci. Na začátku vám vysvětlí, co všechno je potřeba zařídit, pomohou vám analyzovat majetek společnosti, připravit mimořádnou účetní závěrku, zpracovat účetnictví i daňová přiznání.

Na specializovanou firmu se nebojte obrátit ani v případě, kdy už máte nějakou svou účetní. Poptejte se, zda by si na likvidaci firmy vůbec troufla. Přece jenom to není úplně běžná problematika, klasičtí účetní s ní obvykle nemají tolik zkušeností. Přeměna společnosti, restrukturalizace, due diligence – to všechno jsou pro běžné účetní mnohdy cizí pojmy. Svěřte svou firmu těm, kdo mají s podobnými úkony zkušenosti, zvládnou je v souladu s veškerými zákony a hlavně rychle.

Zaujal vás článek? Sdílejte jej přátelům: