23. března 2020
Kategorie: Technologie

Budoucnost nakupování slibuje placení čipem, doručování dronem nebo chytré aplikace

Nakupování se mění. Naše babičky by nyní kulily oči na to, co je dnes možné a že na nákup už se rozhodně nechodí se síťovkou a pár drobnými v peněžence. Placení mobilem či chytrými hodinkami využívá stále více lidí. Stáli by čeští zákazníci o ještě modernější metody, například nakupování ve virtuální realitě či doručování drony?

Svět se mění každým dnem

Vývoj postupuje velmi rychle. Zatímco před dvěma lety bylo placení mobilem prakticky nemožné, nyní platí mobilem až 18 % těch, co vlastní chytrý mobil. Inovace se zde ale rozhodně nehodlají zastavit. Bezkontaktně platit nebo si například otevírat dveře by bylo možné díky čipu implantovanému pod kůží ruky. Nebo se hovoří i o možném placení pomocí skenování oční sítnice. To by kvitovalo až 20 % účastníků průzkumu. I přes to, že se lidé vůči těmto novinám staví v podstatě pozitivně, odborníci v masové rozšíření těchto metod zatím příliš nevěří. Daleko spíše se hovoří o virtuálních měnách. Placení tímto způsobem je dnes možné již na stovkách míst a Praha se dokonce v roce 2018 zařadila na první místo žebříčku magazínu Forbes podle počtu míst, kde lze kryptoměnou platit.

Aplikace na všechno

Budoucnost většina lidí vidí zejména v mobilních aplikacích. Podle loňského průzkumu má alespoň jednu finanční aplikaci v mobilu nainstalovanou více než polovina lidí. A nelze se divit, mobilní aplikace často dokážou při nakupování i placení ušetřit čas, obstarat potřebné informace nebo uspořit peníze. Hovoří se například o takových aplikacích, které by dokázaly na základě etikety výrobku identifikovat nevhodné látky nebo dohledat původ výrobku.

Vyzkoušet můžete pokladní systém zdarma jako mobilní aplikaci. Pokladní systémy jsou určeny pro použití s pokladní sestavou, ale lze jejich pokročilé funkce předem pohodlně vyzkoušet.

U samotného nákupu to ale nekončí, hovoří se i o inovativních způsobech doručení a dalších částech nákupního řetězce. Vývoj podle analytiků už nebude tak překotný jako v předchozích letech. Řadu nových metod bude totiž nutné pečlivě legislativně ošetřit, což zabere dost času i úsilí.

Zaujal vás článek? Sdílejte jej přátelům: