28. ledna 2020
Kategorie: Investice

Euro kleslo pod 25 korun. Koruna dohání posílení, které se očekávalo dříve

Obchodníci a podnikatelé, kteří svůj byznys směřují i na evropský trh, si jistě v posledních dnech povšimli zajímavé změny. Euro v páru s korunou za uplynulé čtyři měsíce zlevnilo o celou korunu. To není zrovna málo, když vezmeme v úvahu, že se kurz mezi těmito dvěma měnami téměř dva roky držel v 50haléřovém rozmezí.

Rychlý pohyb kurzu pod 25 korun za euro je výrazným budíčkem pro importéry. Mírné posílení koruny potěší všechny, kdo na evropských trzích nakupují, ale také ty, co často cestují. A stačí se vydat třeba jen na sousední Slovensko.

Posilující koruna

Česká koruna přitom dohání posílení, které se očekávalo již daleko dříve, v letech 2017-2018. Kurz EUR/CZK se po velice dlouhé době vrací do blízkosti neutrální úrovně. Naposledy byl takto blízko 7. listopadu 2013, což bylo těsně předtím, než Česká národní banka oznámila své intervence. Kurz to byl tehdy ale jiný, neboť neutrální kurz se za šest let proměnil. Po většinu tohoto dlouhého období měli podstatně větší důvod řešit měnové riziko exportéři než importéři, protože mohli podstatně více ztratit. Nyní by snad mohli mít chvíli času na oddech a zpozornět by měli ti, kteří zboží dováží.

Budoucnost nelze odhadovat

Předvídat ale, jak to bude pokračovat, je velmi riskantní a v žádném případě si na to netroufáme. Budíček k zajištění importérů rozhodně není predikcí toho, že se posilování koruny zastaví a otočí zrovna na aktuálních úrovních. Zajišťování slabého eura není jednoduché kvůli vychýlenému forwardovému kurzu, což je důsledek vyšších korunových sazeb. Kvůli forwardovým bodům je schůdnější začít s krátkodobým oportunistickým zajišťováním. Všeobecně se sice očekává další posílení koruny, ale existuje řada vlivů, které mohou tento vývoj zvrátit. Počítá se například s tím, že uzavření továren v Číně kvůli virové epidemii bude mít dopady i na evropský finanční trh a na pohyb měnových kurzů.

Zaujal vás článek? Sdílejte jej přátelům: