13. května 2024
Kategorie: Finance

Inflace zrychluje a atakuje horní hranici tolerančního pásma

Inflace v České republice v dubnu zrychlila na 2,9 %, čímž se dostala těsně pod horní hranici tolerančního pásma centrální banky. Zatímco ceny zboží se meziročně zvýšily jen o 1,4 %, ceny služeb vzrostly o 5,3 %. Podle hlavního ekonoma BHS Štěpána Křečka se nedaří dostat růst cen služeb plně pod kontrolu.

Potraviny zlevňují pomaleji, ceny energií a neřestí rostou

Zrychlení inflace v dubnu ovlivnily především ceny potravin, alkoholických nápojů a pohonných hmot. Potraviny sice v meziročním srovnání zlevňují, ale pokles cen je pomalejší než v předchozích měsících. Například mouka zlevnila v dubnu o 19,1 %, zatímco v březnu to bylo o 27,8 %. Podobný trend je patrný i u cen masa, mléka a vajec.

Naopak ceny energií a „neřestí“ v dubnu dále rostly. Vodné zdražilo o 10,9 %, stočné o 10,5 % a elektřina o 12,0 %. Cena zemního plynu se sice meziročně snížila o 5,8 %, ale naopak zdražila cena tuhých paliv o 4,8 %. Výrazně si lidé připlatili i za alkohol a tabákové výrobky. Lihoviny zdražily o 10,4 %, víno o 5,5 %, pivo o 6,5 % a tabákové výrobky o 7,1 %. Ceny pohonných hmot a olejů vzrostly o 8,4 %.

Co bude dál?

Podle Štěpána Křečka bude vývoj inflace v nejbližších měsících záviset na vývoji cen energií a potravin. Pokud se ceny energií ustálí a ceny potravin budou dále zlevňovat, inflace by se mohla stabilizovat v tolerančním pásmu centrální banky. Pokud ale ceny energií a potravin dále porostou, inflace by mohla překročit toleranční pásmo a centrální banka by musela zvýšit úrokové sazby.

Inflace v číslech:

  • Míra inflace v dubnu 2024: 2,9 % (meziročně)
  • Ceny zboží: +1,4 % (meziročně)
  • Ceny služeb: +5,3 % (meziročně)
  • Největší nárůst cen: Vodné (+10,9 %), stočné (+10,5 %), elektřina (+12,0 %), lihoviny (+10,4 %), víno (+5,5 %), pivo (+6,5 %), tabákové výrobky (+7,1 %), pohonné hmoty a oleje (+8,4 %)
  • Největší pokles cen: Zemní plyn (-5,8 %), tuhá paliva (-4,8 %)

Zdroj: hlavní ekonom BHS, Štěpán Křeček

Zaujal vás článek? Sdílejte jej přátelům: