Větrná energetika je hudbou budoucnosti. Nové metody umožňují vyrobit daleko více elektřiny než doposud
Silný vítr nemusí být vždy negativní. V Severním moři se v současnosti nachází ohromné množství větrných parků, které vyrábí elektřinu. Ještě před pár lety se ale při silnějším větru musely turbíny vypínat, jelikož hrozilo poškození lopatek a dalších součástí větrných věží. To už dnes není nutné. Většina stanic prošla renovací, která jim umožňuje fungovat prakticky za jakéhokoliv počasí.
Jak uchovat energii?
Turbíny jsou vyšší, stabilnější, efektivnější a už se silného větru nemusí obávat. A to vede samozřejmě i k přepisování rekordních čísel. Například během letošního února pokryly větrné elektrárny v Británii až 44 procent produkce elektrické energie. To je daleko více než s čím se počítalo ještě před pár lety. Mohlo by se zdát, že to je jen dobrá zpráva, ale i tento vývoj není zcela ideální. Prudké nárůsty vyrobené energie zahlcují distribuční síť, která ale nemá dostatečnou skladovací kapacitu. Elektřina pak přichází ve velkém nadbytku, který není možné na trhu aktuálně spotřebovat. To může vést k tomu, že na trhu může být v čase mimošpičkové spotřeby k dispozici elektřina dokonce za záporné ceny. Což by mohlo vést v podstatě k dnes absurdní situaci – máte zapnuté světlo, používáte počítač, nabíjíte telefon, a ještě vám za to někdo platí.
Ideální investice
V dnešní době tedy není již klíčová otázka výroby energie, ale především jejího skladování. Jde o zásadní nevyřešený otazník, který je nezbytný pro to, aby celé soukolí bylo robustnější a pro všechny články energetického systému výhodné. Větrným šampionem je aktuálně Dánsko, které už loni pokrývalo větrnou energií celých 47 procent své energetické potřeby. Vítr na moři je navíc fakticky pouze evropská disciplína, která může přinést ještě hodně zakázek například v Asii a Severní Americe. Toto odvětví energetiky by tedy mohlo být investičně velmi zajímavé.