Proč se zadlužujeme? Máme špatné návyky a neumíme si věci odepřít
Pokud zvládáte žít zcela bez zadlužení, pak klobouk dolů. Statistiky totiž ukazují, že naprostá většina lidí má alespoň nějakou formu úvěru nebo půjčky. Zadlužení je dnes běžnou formou financování klíčových životních investic. Ve své podstatě to nemusí být nutně špatné řešení, ale dluh se může snadno proměnit i v noční můru. K tomu často vedou zbytečné chyby či zlozvyky.
Máte finanční plán?
První klíčovou chybou je většinou naprostá absence dobrého plánu. Lidem obvykle chybí alespoň rámcový přehled o svých příjmech a výdajích a nemyslí dál než pár měsíců dopředu. Jenže tohle může fungovat pouze za předpokladu, že vše funguje normálně. Jakmile se lidé dostanou do tísně, nedostatek financí řeší úvěrem, který jim ale zkomplikuje hospodaření na několik let.
Hledejte levnější možnosti
Rodinný rozpočet je většinou tvořen několika fixními měsíčními platbami, kterým se nelze vyhnout – za bydlení, energie a několika dalších. Řada lidí však setrvává v zajetých kolejích, a přitom by se jednou za čas vyplatilo zkontrolovat, jestli vám někdo za stejné služby nenabídne nižší cenu. Změnit banku nebo dodavatele energie není složité. Myslet byste však měli nejen na cenu, ale také na věrohodnost a stabilitu dodavatele i pečlivé prostudování smluvních podmínek.
Kupujte jen to, na co máte
Mezi nezdravé formy zadlužování patří bezpochyby půjčování na věci, které nejsou nezbytné. Lidé si berou úvěry často na elektroniku, zábavu nebo dovolenou, což jsou věci, které by se měly financovat jen z běžných příjmů. Zlaté pravidlo zdravého financování zní, že doba životnosti a přinášení hodnoty věci by měla být poměrná k době splácení a je zřejmé, že u dovolené na dva týdny, kterou budeme splácet několik let, toto neplatí. Zdravé finanční návyky je ale nutné pěstovat již od mládí – dostat se do dluhové pasti je daleko jednodušší, než by se mohlo zdát.