22. srpna 2023
Kategorie: Investice

Vývoj cen dluhopisů a vliv slabé koruny: Jaká je pravda?

V poslední době se objevily názory v médiích, že ceny českých státních dluhopisů klesají kvůli slabé koruně a investoři se obávají, že český dluh budu příliš rizikový. Je však třeba tento názor zkontrolovat a ujasnit si, jaký je skutečný vývoj cen dluhopisů a jaký je vliv koruny na situaci.

Stoupající výnosy dluhopisů a jejich dopad na státní rozpočet

Během minulého měsíce došlo ke zvýšení výnosů státních dluhopisů o půl procentního bodu. Tento nárůst znamená, že stát, půjčující si miliardu, nyní zaplatí o pět milionů více. Přestože tato situace není zrovna příznivá, není nutné propadat panice. Státní rozpočet čelí mnohem závažnějším problémům než tento relativně malý ztrátový faktor.

Odpůrci českých dluhopisů tvrdí, že kvůli možnému oslabení koruny jsou tyto dluhopisy rizikové. Avšak tato argumentace je přehnaná. Sice je pravda, že koruna může oslabit, ale Česká národní banka oznámila, že ukončí intervence na posilování koruny. Zároveň však plánuje snížit devizové rezervy, což naznačuje, že se bude i nadále snažit udržet korunu silnou. Z tohoto pohledu není reálné očekávat prudké oslabení koruny.

Důležitost dluhopisů během ekonomického ochlazení

Někteří investoři upřednostňují akcie před dluhopisy, argumentujíce tím, že akcie jsou lepší ochranou v období ekonomického ochlazení. Tato domněnka však není zcela přesná. V situaci ekonomického ochlazení mají dluhopisy některé výhody, neboť centrální banky snižují úrokové sazby, což má pozitivní vliv na dluhopisy.

Hlavní důvod, proč ceny dluhopisů stoupají, spočívá ve změně názoru na úrokové sazby ze strany americké a evropské centrální banky. Mnoho investorů očekávalo konec růstu úrokových sazeb, ale hlavní centrální banky stále bojují s inflací a zvyšují sazby. Dokonce je možné, že sazby porostou znovu, což může být nepřiměřené vzhledem k aktuálnímu trendu nízké inflace.

Očekávání týkající se českých úrokových sazeb

Investoři předpokládají, že Česká národní banka sníží úrokové sazby dvakrát během tohoto roku a mnohokrát během následujícího roku. Toto očekávání se odráží také v chování na trhu. Předpokládá se, že úrokové sazby budou klesat i v Česku, ačkoli není zcela jasné, zda to nastane již letos.

V následujícím roce se může koruna mírně oslabit. To však nemusí být pro české investory takovým problémem. Zvýšení úrokových sazeb v současné době znamená, že prodloužení období s výhodnými výnosy na dluhopisy může být výhodné. Za rok se totiž očekává pokles výnosů a hledání dluhopisů s atraktivním výnosem může být složitější.

Závěr: Skutečné faktory ovlivňující ceny dluhopisů

Závěrem lze říci, že náhlý pokles cen dluhopisů kvůli slabé koruně není tak dramatický, jak se může na první pohled zdát. Hlavními faktory ovlivňujícími ceny dluhopisů jsou globální vývoj a politika centrálních bank týkající se úrokových sazeb. Česká národní banka má dostatek nástrojů na to, aby zvládla případné nestability na trhu. Je důležité nést věcný pohled na tuto situaci a nepodléhat nadhodnoceným názorům a zprávám.

Zaujal vás článek? Sdílejte jej přátelům: