28. března 2023
Kategorie: Finance

4 největší mýty o spoření na důchod, kterým možná věříte

Nezáleží na tom, jestli jste právě nastoupili do práce nebo pracujete již desítky let. Důchod je životním obdobím, na které se těší mnoho lidí po celém světě. Spoření na důchod je mnohem důležitější, než si možná uvědomujete. To je také důvod, proč kolem něj panuje mnoho mýtů. Podívejme se na nejčastější mýty o spoření na penzi, které jste jistě slyšeli nebo jim věříte.

1) Nemusíte se o nic starat, protože je důchod daleko

Tohle je největší mýtus a zároveň věta, kterou uslyšíte velmi často. Mladí lidé netuší, proč by měli myslet na důchod, když zrovna začali pracovat. Opak je ale pravdou. Čím dříve začnete, tím menší částky můžete spořit a stále budete mít v důchodu slušnou částku, ze které budete moci žít. Nespoléhejte jen na to, co jednoho dne dostanete od státu. Možná to nebude nic moc.

2) Stát se o mě musí postarat

Tohle již bohužel není pravda. Myslete na to, že státu také jednoho dne dojdou peníze a již nyní je silný předpoklad, že na budoucí důchody nebudou mít peníze. Nespoléhejte na ně a ihned si založte penzijní připojištění. Snažte se zařídit také pasivní příjem, abyste v důchodu skutečně měli k dispozici peníze, na které se budete moci spolehnout.

3) Spoření je jediné, co potřebujete

Všichni s konzervativní myslí vám řeknou, že nemusíte investovat. Není to pravda. Jestli se chcete mít v důchodu dobře, měli byste ke klasickému penzijnímu spoření přidat také investice nebo pasivní příjem. Vyberte si investici od banky. Najdete u nich dynamické i konzervativní fondy. Stejně tak ale můžete investovat mnoha dalšími způsoby. Je jen na vás, jaký z nich si zvolíte.

4) Na penzi stačí spořit 100 korun za měsíc

Mnoho lidí si myslí, že jim úroky dají zázračné množství peněz a bude jim stačit, když na penzijní připojištění budou posílat miniaturní částku za měsíc. Nenechte se napálit. Jednoduše si spočítejte podle počtu měsíců a výši vkladu, kolik budete mít připraveno na penzi. Rychle zjistíte, že 100 korun za měsíc vám rozhodně stačit nebude, a to ani s velmi dobrým úrokem.

Zaujal vás článek? Sdílejte jej přátelům: