18. května 2020
Kategorie: Finance

Bankovnictví se za posledních 30 let dramaticky proměnilo. Nabízí se větší klientský komfort i snadnější půjčování

Za posledních 30 let se proměnilo opravdu mnoho. A mezi oblasti, kde je změna znát snad nejvíce, bezpochyby patří bankovnictví. Dříve táhlo sporožiro nebo vkladní knížky, ale dnes jsou produkty bank úplně někde jinde.

Obdobou vkladních knížek s výpovědní lhůtou jsou dnešní termínované vklady, které řada lidí ráda využívá. Nevýhodou ale je, že výše jejich zhodnocení už není ani zdaleka tak výhodná jako kdysi. I dnešní běžné a spořící účty už rozhodně nenabízí zhodnocení, které by mohlo být pro klienty skutečně zajímavé. Otevírají se tedy jiné cesty, kam přebytečné peníze zainvestovat.

Revoluce jménem karta a bankomat

Pro nás už zcela běžná platební karta se na našem území poprvé objevila v roce 1988. Prvních 1 000 kusů obdrželi zaměstnanci Živnostenské banky. Jen pár měsíců na to zprovoznila v roce 1989 první bankomat Česká státní spořitelna, bylo to ale téměř s dvacetiletým zpožděním oproti západu. Takový bankomat samozřejmě fungoval off-line, veškeré uskutečněné výběry se nahrávaly na disketu a až později se zjišťovalo, zda člověk měl na účtu vůbec dostatek peněz pro výběr.

Přirozeně došlo také ke komercializaci bankovního sektoru. Ke konci roku 1990 bylo v České republice jen 9 komerčních bank, během dvou let jich ale bylo rovnou 37 a jejich počet stále stoupal. Jenže ne všechny si vedly dobře a řada z nich v průběhu let zkrachovala. I proto se na bankovní účty postupně začalo vztahovat povinné pojištění. Dnes jsou tak vklady pro běžné spotřebitele pojištěny do výše 100 000 eur.

Hypotéka s 13% úrokem

Zásadně se proměnila i oblast půjček. Do roku 1989 bylo běžné zejména podnikové a družstevní bydlení. Půjčku na pořízení takového bytu nebo výstavbu domu mohl zájemce získat od zaměstnavatele. Běžné byly i novomanželské půjčky na pořízení bydlení či vybavení domácnosti. Hypotéky prakticky neexistovaly. První novodobou hypotéku bylo možné získat až od října 1995. Licenci tehdy získala Českomoravská hypoteční banka (dnes Hypoteční banka), ale úrok by vás asi moc nepotěšil – pohyboval se okolo 13 procent.

Zaujal vás článek? Sdílejte jej přátelům: