Zlaté slitky a mince: Co je aktuálně více žádané mezi českými investory?
Cenné kovy byly vždy velmi zajímavými komoditami, do nichž investoři vkládali své finanční prostředky, aby je zhodnotili, případně alespoň uchovali jejich hodnotu do budoucna. V současné době je populární hlavně investiční zlato. Má dvě základní formy – zlaté mince a slitky (cihly). Která z nich láká české investory více?
Kvůli nenadálé situaci kolem nového koronaviru došlo ke změně chování českých investorů. Dříve dávali přednost spíše zlatým slitkům, dnes za výhodné investiční zlato považují rovněž zlaté mince, jež doteď kupovali hlavně drobní střadatelé. Proč tomu tak je? Kromě toho, že láká samotná cena zlata, najde se i jiný důvod.
Pandemie ovlivnila trh s cennými kovy
Žádná česká mincovna investiční zlato ve formě slitků (cihel) nevyrábí. Na našem trhu proto hrají prim švýcarské rafinérie, od nichž zlaté slitky české firmy kupují. S tím, jak se utlumila činnost firem v důsledku pandemie, snížila se logicky produkce slitků. Nefungovaly ani významné švýcarské rafinérie, mezi něž patří třeba Argor-Heraues, Valcambi a PAMP. Tím pádem se do popředí dostaly zlaté mince jako jakási náhrada.
Jaké mince jsou v kurzu?
Nutno podotknout, že zlaté mince mají své kouzlo nejen pro střadatele, ale také pro investory. Velmi žádané jsou rakouské mince Wiener Philharmoniker, které lze spolu s dalšími zakoupit v Obecním domě v Praze. „Největší zájem je o mince v originálním balení po 10ti nebo 20ti kusech. To je zapečetěné speciální fólií s hologramem. Klienti tak mají jistotu, že jejich mince jsou zbrusu nové, nedotčené,“ uvádí pan Palas, vedoucí prodejny.
Kromě Wiener Philharmoniker jsou k dostání i další celosvětově populární zlaté mince. Jedná se hlavně o australské, americké a kanadské mince ze zlata nejvyšší ryzosti, tedy z 24 karátů.