13. září 2023
Kategorie: Zajímavosti

10 zajímavostí o penězích: Neobvyklý pohled na svět financí

Peníze – středobod našeho každodenního života a neodmyslitelná součást ekonomiky. Jejich historie sahá tisíce let zpět, a přesto stále ukrývají mnoho zajímavostí, které mohou překvapit i ty nejzkušenější finanční odborníky. V tomto článku si představíme 10 fascinujících zajímavostí týkajících se peněz, které jste možná ještě neslyšeli.

1. První mince v historii

Než se mince staly běžnou měnou, lidé výměnou zboží prováděli prostřednictvím barteru. První známé mince se objevily ve starověkém Lydii (dnešní Turecko) kolem 7. století př. n. l. Tyto mince měly na jedné straně vyražený reliéf lva a na druhé straně byla jeho „otisknutá“ podoba. Tento vynález výrazně usnadnil obchodování.

2. Papírové peníze v Číně

Papírové peníze byly poprvé použity v Číně za vlády dynastie Tang kolem 7. století n. l. Tyto bankovky se staly populární, protože byly pohodlnější než těžké měděné mince. Čína tak předběhla západní svět o stovky let, než papírové peníze začaly být běžně používány i v Evropě.

3. Největší bankovka na světě

Největší bankovkou, která kdy byla v oběhu, byla bankovka v hodnotě 100 000 000 000 000 dolarů Zimbabwe. Ano, čtete správně – sta bilionů dolarů! Vydána byla v roce 2008 v důsledku extrémní inflace, která postihla zimbabwskou ekonomiku. Tato bankovka však neměla v praxi žádnou hodnotu.

4. Tajemství čísla 786

V islámských zemích se číslo 786 považuje za šťastné. Při aukcích nebo prodeji drahých věcí se často snaží dosáhnout cenu, která končí na tomto čísle, protože je spojováno s úspěchem a prosperitou.

5. Peníze z ryb

V minulosti byly některé exotické formy peněz vyrobené z rybích šupin. Například v oblasti Velkých jezer v Severní Americe používali indiáni obří muskýtové šupiny jako platidlo. Tyto šupiny byly nápadné svým leskem a odolností.

6. Milionář za 5 sekund

Rekord v nejrychlejším zbohatnutí patří Richardu Lustigovi, který vyhrál loterii 7krát! Jeho celkový výdělek přesáhl 1 milion dolarů. Získání takového majetku obvykle trvá celý život, ale Lustigovi se podařilo stát se milionářem opakovaně.

7. Nákladné kamení

V průběhu historie byly některé vzácné kameny používány jako platidlo. Například v oblasti dnešního Mexika a Střední Ameriky používali Mayové a Aztékové kakaové boby jako peníze. Stejně tak jsou diamanty i dnes cenným a luxusním komoditním statkem.

8. První platební karty

První platební karty se objevily v 50. letech 20. století. První kreditní karta „Diners Club“ byla vydaná v roce 1950 a umožňovala jejím uživatelům platit za služby a zboží na úvěr. V současné době jsou platební karty nezbytnou součástí našich platebních systémů.

9. Nejstarší stále fungující banka

Banca Monte dei Paschi di Siena, založená v roce 1472 v italském Sieně, je považována za nejstarší stále fungující banku na světě. Banka přetrvala několik století až do současnosti a prošla různými historickými událostmi.

10. Peníze s mikrobiální stopou

Vědecký výzkum prokázal, že na bankovkách a mincích mohou žít různé mikroorganismy, včetně bakterií a virů. Studie ukazují, že peníze mohou být potenciálním zdrojem šíření nákazy, a proto je důležité dodržovat hygienická opatření a často si umývat ruce.

Zaujal vás článek? Sdílejte jej přátelům: