09. června 2023
Kategorie: Tipy a PR

Rady a triky, jak začít s investicemi od nuly

Svět investic se může zdát mnoha lidem jako velmi vzdálený, složitý, určený jen pro pár vyvolených. Není tomu tak a s trochou vědomostí se do této oblasti může vydat každý. V tomto článku se vás pokusíme provést základním světem investic a ukázat vám, že se není čeho bát. Můžeme vám pomoci získat sebejistotu, kterou do prvních kroků budete rozhodně potřebovat.

Netlačte na pilu, spíš se obrňte trpělivostí

Začít s investováním od nuly může být vzrušující a zároveň náročný proces. V případě, že se naučíte držet některých kroků, může vám tato cesta přinést nejen pocit z dobře uložených peněz, ale především další zisk. Na samotný začátek rozhodně ani nepotřebujete žádné velký obnos. Základem je totiž především to, jak dobře se dokážete o své finance starat.

Investice jsou způsobem uložení naspořených prostředků s cílem jejich zhodnocení. Ovšem za rizika, kterému se bohužel nikdy nelze stoprocentně vyhnout. Je ale důležité si uvědomit, že investice mají největší výnos, pokud jsou dlouhodobé. Prostředky se totiž zhodnocují především díky době, po kterou pravidelně investujete.

Jednou ze zásad je jejich vedení na dobu alespoň deseti let. Investice na kratší dobu můžeme považovat spíš za spekulativní. Investoři často hledají dlouhodobé investice s výhledem na stabilní růst a výnosy. Investování tedy není žádná krátkodobá půjčka, ale dlouhodobá strategie.

Investování je tedy spíš maraton, ne sprint. Vyhýbejte se pokusům předem odhadovat trh a pouštět se do akcí, které vám spíš můžou uškodit. Snažte se spíše o dlouhodobý přístup. Historicky vzato, dlouhodobé investice mají tendenci dosahovat lepších výsledků než krátkodobé spekulace.

Základem je dobrý rozpočet

Než se pustíte do celého světa financí, musíte mít na paměti, že pokud s prostředky neumíte hospodařit, budou se vám peníze pro investování hledat těžko. Dobře nastavený rozpočet je základním kamenem celého finančního světa. Jen díky němu si dokážete stanovit, jakou částku máte možnost pravidelně odkládat. Pro začátek investování totiž potřebujete kapitál, který dále můžete hodnotit. Částky se mohou časem zvýšit a postupně vám vytvořit dostatečný základ pro všechny vaše potřeby. Proto se nebojte začít i od malých částek.

K tomu, abyste peníze dokázali do investičních fondů vůbec pustit, většinou potřebujete znát důvod, proč by vás investice zajímaly. Ptejte se tedy sami sebe, na jaké cíle by vám mohly investice pomoci našetřit. Chtěli byste vyrazit na dovolenou, nebo máte sen o vlastním bydlení? Díky dobře nastaveným cílům pak dokážete dobře vybrat strategie, kterých se budete držet.

Do čeho můžeme investovat?

V dnešní době je již možné investovat téměř do čehokoliv, ne všechny možnosti ale nabízí stejné výhody a výnosy. Peníze máte možnost ukládat do nákupu luxusních alkoholických nápojů, poštovních známek či mincí z drahých kovů. Jen je třeba brát v potaz nižší likviditu, kterou tyto fyzické věci mají, a také nutnost jejich prodeje v případě, že potřebujete peníze fyzicky získat.

Další známější způsoby investování jsou samozřejmě akcie, podílové fondy či dluhopisy. Každopádně je dobré vědět, že každá z těchto oblastí s sebou přináší větší či menší rizika. Proto při výběru způsobu investování přemýšlejte nad výší rizika, které jste ochotni pro vyšší zisky podstoupit.

Pokud preferujete nižší riziko, existuje několik možností. Nejjednodušší a nejbezpečnější způsob, jak zhodnotit své peníze, je uložit je na bankovní spořicí účet. Ale pamatujte, že peníze uložené na tomto účtu podléhají inflaci, kterou většinou nedokážou porazit, a nikdy tak nedokážete dosáhnout výnosů jiných investic.

Jako méně rizikové pak můžeme obecně považovat nákup dluhopisů. Jejich nákupem pak vlastně půjčujete peníze emitentovi (např. vládě nebo korporaci) a obdržíte pravidelné platby v podobě úroků. Dluhopisy se často považují za jednu ze stabilnějších a předvídatelnějších investic. Státní dluhopisy jsou poměrně bezpečné, protože je podporuje vláda. Mohou poskytovat pevný výnos po určité období.

Variantou investic, která vám může přinést navíc pocit, že jste někomu pomohli uskutečnit jeho sen, jsou P2P půjčky. Peer-to-Peer půjčování je alternativní formou financování, která umožňuje jednotlivcům a podnikům vzájemně propojit zájemce o půjčku a investory přímo prostřednictvím online platformy. P2P platformy slouží jako prostředník, který usnadňuje tuto interakci a zajišťuje proces půjčování a investování. Tato forma investování může být atraktivní pro ty, kteří chtějí dosáhnout vyššího výnosu než z běžných bankovních účtů, ale zároveň preferují nižší riziko a zajištění svého kapitálu.

Pokud si ale chcete peníze spíše půjčit, podívejte se nejdříve třeba na proficredit.cz a porovnejte možnosti, které vám nabízí, s těmi, které můžete získat u P2P půjčky.

Naučte se diverzifikovat

Největšímu riziku můžete předejít především svým postojem k investicím. Klíčovým faktorem je totiž diverzifikace vašeho investičního portfolia. Není proto nutné hledat pouze cesty, které vás uchrání před veškerým rizikem, ale dokázat své prostředky rozdělit mezi více aktiv. Díky tomu můžete nejen minimalizovat dopad případných ztrát, ale také získat určitou jistotu, že jste peníze opravdu dobře uložili.

Diverzifikace vám poskytuje možnost zachytit příležitosti na různých trzích a sektorech, což může vést k vyšším celkovým výnosům. Mnoho finančních expertů doporučuje diverzifikovat investiční portfolio mezi akcie, dluhopisy, nemovitosti a další aktiva, abyste dosáhli optimálního poměru rizika a výnosu. Pokud se rozhodnete vydat do světa akcií, počítejte s nutností trh pravidelně sledovat. Měli byste mít přehled o výkonu vašich investic a zároveň být ochotní přehodnotit svůj přístup a prostředky přizpůsobit.

Nebojte se začít, včera bylo pozdě

Pokud přemýšlíte nad tím, že byste chtěli začít investovat, nebojte se začít co nejdřív. Ke zhodnocení totiž dochází ve většině případů po delším časovém úseku. Čím dříve tedy začnete, tím větší máte šanci, že se peníze znásobí.

Mnoho finančních institucí vám v rámci své nabídky bude nabízet různé investiční účty a online platformy, které vám mohou pomoci snadno nakupovat a prodávat své akcie. Nebojte se zeptat na radu odborníka, který vás může správně nasměrovat a pomoci vám sestavit dobrý investiční plán na míru vašim možnostem. Zároveň vám pomůže se zorientovat v nabídce, která se před vámi otevírá.

Zaujal vás článek? Sdílejte jej přátelům: