Ergonomické sezení
31. března 2021
Kategorie: Tipy a PR

Ergonomie sezení: magická formulka moderní doby

Sedavé zaměstnání má dnes podle průzkumů až 70 % zaměstnanců v ČR, a práce u počítače je tak běžnou součástí životů většiny z nás. Přitom je dokázáno, že dlouhodobé pasivní sezení způsobuje nejen trvalé bolesti zad, krční páteře a hlavy, ale i nemoci oběhové soustavy. Ideální by bylo zapojit do pracovního dne různé druhy pohybu. Už otec medicíny Hippokratés říkával, že „chůze je nejlepším lékem“. A skutečně, 30 minut chůze denně udělá s vaším tělem zázraky.

Bolest při sezení vysloužila kancelářské práci titul „nejnebezpečnější povolání na světě“!

Také začínáte pracovní den tím, že jdete do práce pěšky, že? Odpověď zní ne? Ne, sednu do tramvaje, vlaku, sednu do auta a dojedu tam. No dobrá, nemůžeme-li tedy nesedět, pojďme to alespoň nedělat špatně.

Evoluce dokonale vybavila naše těla pro pohyb ve vzpřímené poloze. Naše páteř je ideální struktura a ta ke svému zdravému fungování potřebuje pohyb především kvůli zajištění stabilního přísunu tekutin do oblasti meziobratlových plotének a pro posilování zádového svalstva. My ale předběhli vývoj a postupnou změnou životního stylu jsme dosáhli toho, že z člověka vzpřímeného se stal člověk sedavý.

Co je ergonomie?

Vlastně žádná novinka, ale naopak docela věda, jejíž potřeba vzniká už v 19. století, kdy pestrá fyzická práce začala být nahrazována prací sedavou, stereotypními, opakujícími se pohyby u strojů a pásové výroby. A ve 20. a 21. století je stále více zastupována prací u PC.

Aby zabránily pracovní absenci, zaměstnávají dnes mnohé firmy odborníky v této oblasti. Ta je velice široká a zabývá se například designem pracoviště, dosahovými zónami, tím, jaká je nejlepší kancelářská židle, velikost pracovního stolu nebo výška jeho desky. Řeší ovšem i fyzikální faktory, jako je tvar nástrojů a jejich rukojetí, umístění a forma ovládacích prvků. Pro zlepšení práce s počítačem stanovuje vhodné polohovatelné doplňky pro jeho zavěšení. Zkrátka se jedná o optimální úpravu pracovního vybavení a interiéru podle našich fyzických a sociálních potřeb.

10 zásad dynamického sezení

Ačkoli je pracovní komfort prioritou, je nutné zajištění aktivního sezení, tj. zdravotní kancelářské židle nebo křesla zabezpečujícího neustálý nepatrný pohyb částí těla, které by jinak byly ve stavu statického napětí.

  • Synchronní mechanismus kancelářské židle: při naklánění se dozadu – až lehnutí – se musí zvětšovat úhel mezi sedákem a opěrákem s tím, že se sedák mírně nakloní dozadu.
  • Opěradlo musí být správně tvarované: bederní opěrka ke kancelářské židli musí být vhodně vyboulena, aby správně kopírovala tvar páteře.
  • Ideální forma sedáku: je taková, aby v poloze polo sedu či „lehu“ nestlačoval stehna zespodu a nebránil oběhu krve.
  • Sedět vzadu: a nepodcenit (jako 90 % lidí) úplné zatlačení zadku do zadní části sedáku, jinak bederní opěra ztrácí smysl.
  • Sedět ve správné výšce: ideálně dodržovat 90° úhly mezi tělem a stehny a dále v kolenou. Tj. sedět co nejvýše, ale tak, aby stehna nebyla zespodu stlačena přední hranou sedáku. Nebude docházet ani k nežádoucímu stlačení vnitřností. Při všech nakloněních musíme mít paty na zemi, popřípadě na podložce pod nohy.
  • Mít monitor na inteligentním držáku: ten musí umožňovat horizontální i vertikální nastavení.
  • Klávesnice ve správné poloze: tj. ruce by v zápěstí neměly být ohnuty nahoru nad přímkou loketních kostí. Zde bude záležet na vhodné volbě výškově nastavitelného stolu nebo podložek pod zápěstí.
  • Područky musí podpírat pouze lokty, ne zápěstí: měly by nadlehčovat ruce, aby nevisely celou vahou na páteři, a zároveň být tak vzadu, abychom s nimi nenaráželi do stolu.
  • Tvůrčí profese potřebují podhlavník. Často přemýšlejí „vleže“ a hlava by jim při neustálém lehání upadala. Správná opěrka hlavy na kancelářskou židli tento problém řeší.

Desáté přikázání na závěr

Skoro se nabízí, že nejlepší je nesedět vůbec. A když už neumíme peníze vydělávat jinak, tak alespoň sportovat! Nebo měnit polohy…správný sed na židli prostřídat s občasným klečením na klekačce. Dobré jsou i míče na sezení. Anebo se konečně pojďme k práci pořádně postavit! V některých firmách dokonce testovali práci ve stoje. Odstartovali projekt, kdy na pár týdnů pořídili různé typy polohovatelných stolů vhodných k tomuto účelu. Výsledek byl překvapivý: po sotva 2 týdnech trvalého nebo střídavého stání při práci na počítači většina z nich zaznamenala pozitivní přínos. Týkal se nejčastěji ústupu problémů se zády, ale také menší únavy, lepší schopnosti soustředit se při některých činnostech a celkově větší „akčnost“.

Pokud Vám mnohé ze zmíněných problémů připadají povědomé a rozhodli jste se je řešit, obraťte se na nás! Pomůžeme Vám najít správnou inspiraci.

Zaujal vás článek? Sdílejte jej přátelům: