28. července 2012
Kategorie: Zajímavosti

Amancio Ortega Gaona: Příběh zakladatele značky Zara

Amancio Ortega Gaona se stal 10. nejbohatším člověkem na světě, i když má jenom základní vzdělání. Odmítá nosit kravatu, má rád modré džíny a trička. Před novináři se téměř skrývá a ještě nikdy neposkytl rozhovor. Na veřejnosti se objevil o něco více jenom v roce 2000, tak, aby trochu pozvedl náladu, protože chtěl se svou společností vstoupit na burzu. To se mu s firmou Inditex skutečně roku 2001 povedlo.

Přečtěte si příběh podnikatele, který je tak tajemný, že i knihy, které o něm vyšly, nemají jeho autorizaci. Jedním s příkladů je kniha Nula až Zara (From Zero to Zara).

Amancio Ortega Gaona se narodil 28. března roku 1936 na severu Španělska ve městě La Coruňa, kde bydlí dodnes. Tato oblast je velice známá výrobou všech druhů textilu, což Ortega velice dobře věděl již jako malý kluk. Matka pracovala jako uklízečka, otec na dráze, a mladý Amancio nedokončil ani střední školu. Ve třinácti letech začal pracovat jako poslíček v módním krámku, později jako pomocník při samotné výrobě. Ve stejné firmě se později proslavil jako vedoucí obchodu, ale ve svých sedmadvaceti letech se rozhodl založit vlastní společnost s názvem Confecctiones GOA, která měla za úkol vyrábět především luxusní spodní a noční prádlo.

Ortega si všiml mezery na trhu. Věděl, že lidé v okolí nejsou natolik bohatí, aby si luxusní prádlo kupovali a chtěl to změnit. Proto zaútočil na trh s luxusním zbožím, které nabízel za příznivé ceny. Obzvláště s ohledem na ceny konkurence. Úspěch na sebe nenechal dlouho čekat.

V roce 1975, když bylo Amanciovi již devětatřicet let, byl do společnosti vypuštěn fenomén s názvem Zara. Amancio si otevřel svůj první obchod, který byl malou rybou ve velké vodě. Za čtrnáct let působení však značka měla Zara veliký úspěch, neboť nabízela cenově dostupnou, leč stále kvalitní módu, inspirovanou moderními lidmi.

Dnes se Zara liší od konkurence především díky rychlému zpracování (od návrhu až po prodej na pultech), což znamená častou obměnu zboží, a lidé jsou proto nuceni obchody kontrolovat častěji než u konkurence. Ortega se tak nemusí bát, že se něco neprodá – zákazníků má obrovské množství.

I přes svůj věk Amancio působí a vystupuje velice aktivně. Sám schvaluje nebo zamítá nové výtvory. Podniká v nemovitostech a investičních fondech, podporuje mnohé nadace (především Paideia, která pomáhá tělesně postiženým – vede jí jeho bývalá manželka).

Amancio Ortega je otcem tří dětí, ze kterých je jedno tělesně postižené, desátým nejbohatším člověkem na planetě a opravdu zvláštní osobností. Má pouhé základní vzdělání a své jmění založil skutečně z ničeho. Jen za pouhý rok (2006 – 2007) si přilepšil o více než 10 miliard amerických dolarů.

Zaujal vás článek? Sdílejte jej přátelům: