11. prosince 2023
Kategorie: Tipy a PR

Překonáme inflaci? Optimistická předpověď pro rok 2024

Podle Štěpána Křečka, hlavního ekonoma BHS, se nynější inflační období blíží ke konci. Očekává se, že v příštím roce dosáhne inflace cílové hodnoty 2,0 procenta. Tento pokles by měl přinést růst reálných mezd, což pozitivně ovlivní spotřebu a podpoří mírný růst ekonomiky.

Listopadová inflace: Snížení a vliv úsporného tarifu

V listopadu se inflace snížila na 7,3 procenta, což je pokles o 1,2 procentního bodu ve srovnání s říjnem. Tato změna však částečně souvisí s úsporným tarifem z minulého roku, který ovlivnil základ pro srovnání. Bez tohoto efektu by inflace činila 4,7 procenta.

Výkyvy v cenách elektřiny

Zaznamenán byl výrazný nárůst ceny elektřiny o 143,0 procenta, který však neodpovídá skutečnému nárůstu ceny za kilowatthodinu. Tento jev je výsledkem loňské státní podpory v rámci úsporného tarifu, která letos již nebyla poskytnuta.

Růst cen bydlení a potravin

Meziročně se zvýšily náklady spojené s bydlením, například cena tepla a teplé vody vzrostla o 24,2 procenta, vodného o 16,3 procenta a stočného o 26,9 procenta. Výrazněji také vzrostly ceny potravin, zejména brambor o 28,5 procenta. Růst cen postihl i alkoholické nápoje a tabákové výrobky.

Zaujal vás článek? Sdílejte jej přátelům: