16. ledna 2020
Kategorie: Technologie

Internetové domény v Česku stále přibývají. Háčky a čárky se zavádět nebudou

Počet internetových domén v Česku stále roste. Na konci roku 2019 bylo evidováno celkem 1 329 289 domén. To jinými slovy znamená, že jen v uplynulém roce bylo zaregistrováno celkem 180 331 stránek s koncovkou „.CZ“. Mohlo by se zdát, že důvodem dalšího růstu domén je přísun společností ze zahraničí, ale statistiky to nepotvrzují. Drtivá většina majitelů domén je totiž z České republiky. Mimo území naší republiky tvoří největší skupinu držitelé ze Slovenska, Německa a Spojených států amerických.

Domény k prezentaci firem

Až 78 procent držitelů má podle něj registrovanou jednu doménu, přičemž nejčastěji má doména devět znaků. Z hlediska obsahu jsou ze 41 procent využívány k firemní prezentaci. Na internetu se tedy hodně prodává, a hlavně tam funguje marketing. Jiné formy reklamy dnes už tolik netáhnou a firmy sází především na dokonalou prezentaci na webu.

Zabezpečení na prvním místě

V loňském roce byl patrný také stoupající trend domén zabezpečených technologií DNSSEC, který se zvýšil o dalších pět procent. Tato technologie poskytuje uživatelům jistotu, že informace, které z DNS získal, byly poskytnuty správným zdrojem, jsou úplné a jejich integrita nebyla při přenosu narušena. V pravidelném tempu roste i počet domén s podporou internetového protokolu IPv6.

Háčky a čárky nebudou

V loňském roce proběhl také další průzkum ohledně možnosti zavedení háčků a čárek do názvů domén. Tento průzkum proběhl již posedmé a dotazovaní dali najevo, že o tuto novinku nestojí. Proti zavedení tohoto nového systému se vyjádřilo 88 procent respondentů z řad organizací a 64 procent oslovených běžných uživatelů internetu. Z průzkumu také vyplynulo, že tyto marginální otázky uživatelé neřeší, daleko více je trápí bezpečnost a ochrana dat. Uživatelé také stále vnímají problémy ohledně rychlosti internetové připojení.

Zaujal vás článek? Sdílejte jej přátelům:
Štítky:, ,