30. dubna 2022
Kategorie: Tipy a PR

Norsko a Německo plánují vybudovat potrubí na vodík

Německo a Norsko zvažují výstavbu potrubí, kterým bude proudit vodík. Díky tomuto projektu se má snížit závislost Evropy na energetických zdrojích z Ruska.

Německý ministr hospodářství Robert Habeck a norský premiér Jonas Gahr Store oznámili, že obě země brzy vypracují studii proveditelnosti potrubí, kterým by bylo možné přepravovat zelený vodík z Norska do Německa.

„V nadcházejících měsících a letech bude nesmírně důležité urychlit rozvoj alternativních zdrojů energie pro Evropu, které by nahradily ruský plyn a ropu, a vybudovat potřebnou infrastrukturu,“ napsali ve společném prohlášení zástupci Německa a Norska.

Změnu přinesla invaze Ruska na Ukrajinu

Německo začalo tlačit na revizi a modernizaci svých energetických zdrojů poté, co Rusko napadlo Ukrajinu. Německá ekonomika dováží z Ruska více než polovinu plynu, polovinu uhlí a přibližně třetinu ropy.

Kancléř Olaf Scholz vyzval ke zvětšení zásob plynu a uhlí v zemi a snížit tak rizika vyplývající z možných problémů s dodávkami těchto surovin. Německá vláda rovněž nakupuje zkapalněný plyn, urychluje výstavbu nových LNG terminálů a bude prosazovat rychlejší rozvoj obnovitelných zdrojů energie.

Řada států a firem už několik let o vodíku uvažuje jako o energetické alternativě pro budoucnost. Vodík má své zastoupení i v automobilovém průmyslu. Toyota nedávno uvedla na trh druhou generaci auta na vodík, Toyotu Mirai. V Česku se zatím prodalo 10 kusů. Chystá se zde také výstavba prvních veřejných vodíkových čerpacích stanic.

Také EU se chce vodíkem zbavit závislosti na Rusku

Nový plán, jehož cílem je postupně eliminovat závislost na ruském plynu a fosilních palivech, představila v minulých dnech i Evropská komise. Jednu z klíčových rolí v tomto plánu by měl sehrát právě vodík.

Závislost EU na Rusku, zejména v kontextu invaze na Ukrajinu, by mohla urychlit plány na větší prosazování vodíku a urychlené využívání této technologie v co nejširším měřítku, uvedla Komise. K realizaci by mohlo podle jejích představitelů dojít mnohem dříve než v roce 2030.

Klíčovým aspektem těchto plánů je výroba a dovoz většího objemu obnovitelného vodíku při současném ukončování spotřeby fosilních paliv napříč odvětvími.

Zaujal vás článek? Sdílejte jej přátelům: