28. září 2022
Kategorie: Marketing

Marketing a startup. Jak to efektivně spojit dohromady?

Všichni víme, že marketing je v podnikání velmi důležitá věc. Startup je ovšem velmi specifický druh podnikání. Mnoho lidí se proto ptá, jestli je zde marketing stejně důležitý. Odpověď zní: ano. Jakmile nebudete své produkty a služby propagovat jakýmkoli způsobem, nikdy nic neprodáte. To platí, až prodáváte cokoli. Výlohy na marketing přitom u startupů přesahují i polovinu rozpočtu. Je proto vidět, že se bez něj skutečně neobejdete.

Marketing je nejlepší zpětná vazba

Marketing je často brát jako jedna ze složek starupu a není ji na počátku věnováno příliš pozornosti. To je ale velká chyba. Jakmile vytváříte nový produkt, potřebujete zpětnou vazbu. Marketing vám může poskytnout zpětnou vazbu, kterou potřebujete. Díky tomu investujete svůj čas i peníze efektivně a nebudete věčně zlepšovat produkt, který již zlepšit nepotřebuje.

Na marketing vůbec nemusíte mít talent

Mnoho zakladatelů startup projektů netuší o marketingu téměř nic. A to je naprosto v pořádku. V tom případě by si ale měli získat na svou stranu lidi, kteří o tomto oboru hodně vědí. Vždy si již na počátku projektu ujasněte, kdo bude za tuto součást projektu zodpovědný a nechte si předem vypracovat marketingovou strategii i přibližný rozpočet. Bez toho nemůžete dosáhnout úspěchu.

Výběr marketéra je klíčový

Každý zakladatel projektu by měl mít ale ponětí o tom, co se s jeho produkty bude dít a jak budou prezentovány na veřejnosti. Nechte si vytvořit marketingový plán i rozpočet od několika nezávislých lidí nebo společností a sami se rozhodněte, co bude pro váš produkt nebo službu nejlepší. Potom nechte danou osobu (společnost), aby se postarala o jednotlivé kroky, kontroly a výsledky.

Tohoto člověka vždy volte velmi dobře a moudře, protože bude pro váš úspěch velmi důležitý. Většinou na to nemůžete být sami, ale volba marketéra vám zajistí, že budete úspěšní. Vložíte do jeho rukou celou svou vizi, a proto by měl naprosto souznít s vašimi cíli. Zní to možná trochu přehnaně, ale právě tento člověk vám pomůže vydělat nejvíce peněz. Tedy když si ho zvolíte správně.

Zaujal vás článek? Sdílejte jej přátelům: