05. října 2020
Kategorie: Technologie

Ještě nemáte datovou schránku? Hodí se nejen podnikatelům, ale i běžným občanům

Říká vám něco datová schránka? Možná si ji spojujete pouze s firmami, ale to je chyba, může se vám hodit i jako soukromé fyzické osobě. Čísla také naznačují, že popularita tohoto způsobu komunikace stále roste a možná by tedy nebylo od věci se nad možností zřízení datové schránky také zamyslet. Počet aktivních uživatelů již překročil hranici 150 tisíc fyzických osob a dalších 518 tisíc datových schránek používají právnické osoby.

Už žádné běhání po úřadech

Firmy totiž nemají na výběr – ty mají přímo povinnost si datovou schránku zřídit. U občanů tato povinnost neexistuje, ale není vyloučeno, že to časem bude zavedeno. Zájem o datové schránky tradičně stoupá vždy v měsících únoru a březnu a důvod je nejspíš zřejmý – prostřednictvím datové schránky jde velmi snadno podat daňové přiznání bez nutnosti chvátat na úřad.

Není to však ani zdaleka jediná věc, se kterou vám může pomoci. Pokud ji máte, všechny úřady ji ke komunikaci s vámi musejí použít. Máte tedy naprostou jistotu, že vám neunikne žádná důležitá informace. Vše budete mít doručeno bez prodlení a obav, že se zásilka někde po cestě ztratí. Elektronická komunikace přitom šetří čas a peníze vám i úřadům.

Úspora času i maximální bezpečí

Jedním z důvodů, které by vás také mohly přesvědčit je bezpečnost. Komunikace pomocí datových stránek je absolutně zabezpečená, nemusíte se obávat o žádný únik dat ani informací. Nové možnosti identifikace ještě zlepšují možnosti ochrany – do aplikace se například můžete přihlásit jen s pomocí otisku vašeho prstu nebo snímku obličeje.

Do své datovky také pravidelně obdržíte upozornění na vypršení platnosti občanky, pasu, ale i STK vašeho vozu. Nemusíte si tedy důležitá data pamatovat ani zapisovat, systém se o připomenutí postará za vás. Ohlídá i vaše nemovitosti – budete například informování o návrzích na změnu v katastru nemovitostí, takže se nemůžete stát obětí žádného podvodu. Díky datovce také získáte výpis bodového hodnocení řidiče, zjistíte, jaké informace o vás vedou základní registry a jaký úřad si je dohledával. Komunikovat můžete i se svou zdravotní pojišťovnou a požádat ji o soupis úhrad zdravotní péče.

Zaujal vás článek? Sdílejte jej přátelům: