Koronavirus neohrožuje jen zdraví, ale i byznys. Které segmenty jsou ohroženy nejvíc?
O koronaviru jste už určitě slyšeli. Ať už sdílíte hysterii mnoha lidí, kteří vykupují supermarkety a zásobí se rouškami, nebo ne, pravdou je, že koronavirus způsobil na světe komplikace a paniku, která má vliv i na svět byznysu. Rozšíření nákazy koronaviru z Číny do velkých ekonomik jako je Jižní Korea, Japonsko nebo Itálie ohrožuje globální růst a zisky firem. Jak se to konkrétně projeví a co hrozí?
Na krizi reagují i finanční trhy
Například Jižní Korea, která je významným producentem aut a elektroniky, již hlásí přes 1140 nakažených. Itálie má přes 300 nakažených a 11 lidí už zemřelo. Přes 800 nakažených registruje i Japonsko. Tyto čísla nevyhnutelně zasahují i průmysl, výrobu a služby. Boj proti nákaze znamená karanténu v některých městech, omezení dopravy, lidé omezují aktivity i útraty s výjimkou nezbytných potřeb, jako je nákup potravin a drogistického zboží.
V Itálii má karanténa ne severu země poměrně významný vliv. Uzavřené oblasti totiž vytváří až třetinu italského HDP. A vliv na celou Evropu byl prakticky okamžitý. Krátce po uveřejnění zpráv o rozšíření viru do Itálie se výrazně propadly evropské burzy a pokles pokračoval i v úterý. Růst v Evropě je totiž už tak dost křehký, na hraně recese balancuje i největší lokální ekonomika Německo.
Propad tržeb
Ale Evropou to nekončí. Efekt se nevyhnul ani USA, kde také na začátku týdne padaly akcie. Centrální banka Fed podle analytiků zřejmě bude muset přistoupit k dalšímu snížení úrokových sazeb. Negativní dopad viru na hospodářské výsledky čeká řada významných firem jako třeba Apple. Ten je mimo jiné závislý i na čínské výrobě a jejích součástkách. Trpět budou i zisky aerolinek. Mezinárodní sdružení pro leteckou dopravu (IATA) minulý týden odhadlo, že epidemie koronaviru připraví letos aerolinie na tržbách v přepočtu skoro o 700 miliard korun.