27. února 2022
Kategorie: Investice

Do čeho investovat v roce 2022?

Investiční a ekonomické podmínky se mění každou vteřinou. Pokud se investicím věnujete nebo byste se rádi věnovat začali, měli byste sledovat aktuální dění nejen v byznysu, ale také obecně ve světě. Inspiraci pro investiční příležitosti na letošní rok jsme pro vás krátce shrnuli.

Akcie a dluhopisy

Možným řešení pro investování je nákup akcií a dluhopisů. S akciemi můžete svou investici zhodnocovat, pokud roste jejich cena na burze s cennými papíry. Stejně tak jak ale hodnota může růst, může také klesat. Investice do akcií je jedna z nejrizikovějších. Co se týká dluhopisů, které jsou stvrzením půjčky nějakému subjektu, například společnosti či státu, ten nemusí mít tak vysokou míru rizika a výnosem je pak úrok.

Výhodou investování touto formou je to, že neustále můžete sledovat vývoj hodnoty investice a prakticky okamžitě prodat či přikoupit více. Nevýhodou je nezbytná znalost trhu, často výrazně kolísavá cena, mnohdy vysoké poplatky za zprávu a za transakci

Existuje celá řada srovnávačů a instrumentů na burze pro investory zkušené i začínající. Je důležité zejména v investování do cenných papírů a fondů přehled mít, proto bylo vytvořeno srovnání forex fondů a CFD brokerů, aby investoři mohli porovnat, co je nejlepší volbou.

Tip: Pokud s investicemi začínáte, výborný nástroj pro začátek a zorientování se je demo verze aplikací, kdy neinvestujete své peníze, ale pouze peníze fiktivní. Naučí vás sledovat vývoj a možné dopady dění na hodnoty nejen akcií. Poradit se můžete také v bance s investičním specialistou, který se v investování pohybuje dennodenně a nějakým tipem vám může ušetřit čas.

Investování do hmotných předmětů

Automobily

Pro někoho investice do automobilu může vypadat příliš riskantně, ale se správnými znalostmi o konkrétních automobilech, může tato možnost přinést slušné výnosy v relativně krátkém čase. Zejména v dnešní době, kdy je trend výroby elektromobilů a výroba klasických naftových či benzinových aut se plánuje do budoucna výrazně omezit. Investičně zajímavé jsou značky automobilů Mercedes-Benz, Land Rover, Jaguar, BMW či Alfa Romeo a vždy nějaký konkrétní typ a rok výroby. Abyste nešlápli vedle, bezpochyby si před koupí prověřte VIN nebo evidenční číslo vozidla, zda konkrétní vozidlo za to stojí.

Šperky

Na šperky je možné nahlížet stejně jako na ostatní zmíněné investice, koupíte-li kvalitní, s originálním nápadem, zhotovený z drahého kovu s pravými drahými kameny, je pravděpodobné, že jeho hodnota bude v čase stoupat. Například náhrdelníky či hodinky se v průběhu času neznehodnocují, a pokud jsou něčím unikátní a je jich nedostatek, vytváří se tak poptávka a zvyšuje hodnota. Například švýcarské hodinky jsou obecně známou zárukou kvality a luxusu. Trhu švýcarských hodinek bezesporu kraluje Rolex, Omega, Cartier či Breitling. Nejžádanější modely těchto značek jsou dlouhodobě nedostupné a to se samozřejmě odráží do cen na trhu.

Investice do vzdělání

Investování do vzdělání je zejména pro ty, kteří odmítají zamrznout na jednom místě a mají motivaci na sobě pracovat. Finance, které do sebe vzdělání vložíte, se vám rychle vrátí, samozřejmě v případě, že půjdete příležitostem naproti. Nebuďte tedy pohodlní a investujte do sebe sama. V jakémkoliv oboru se rozhodnete, že se chcete vzdělávat, v takovém najdete nespočet možností webinářů, školení, workshopů, přednášek či studijních univerzitních oborů.

Vzdělávat se můžete ve svém oboru, abyste se zdokonalili, nebo naopak ve zcela odlišném oboru, abyste si rozšířili obzor. Takřka vždy se vám zhodnotí investice do studia cizího jazyka. Nejen z důvodu pracovního a možného kariérního posunu i na zahraniční pozice.

Investujte do vzdělání, protože tak budete čelit neustále novým výzvám a lépe se tak bojuje proti demotivaci. Můžete si tak zvýšit také svou kreativitu, získat nové kontakty a díky širšímu a vyššímu vzdělání se vám mohou otevřít dveře k lepším pracovním či podnikatelským příležitostem.

Rada na závěr

Nejpodstatnější je diverzifikovat své investiční portfolio, aby se v případě, že se nějakému odvětví či společnosti nebude dařit, propad hodnoty vyrovnal ostatními investicemi. Základní pravidlo pro investování je, že výnos roste s rizikem, tedy pokud očekáváte nadstandardní výnosy, musíte počítat s vyšším rizikem možné ztráty.

Zaujal vás článek? Sdílejte jej přátelům: