13. března 2020
Kategorie: Investice

Zlatý kov je jednou z nejoblíbenějších investicí. Vyplatí se i vám?

Investovat do zlata nebo ne? Každý investor dřív nebo později přijde k tomuto rozhodnutí. V určitých obdobích byla investice do zlata tím nejlepším rozhodnutím, jindy se tak úplně nevyplatila. Jaká je situace nyní?

Cena zlata loni stoupla ze zhruba 1 280 dolarů nad 1 510 dolarů za trojskou unci. Například cena kovu v eurech, indických rupiích, tureckých lirách nebo jihoafrických randech dokonce stanovila nové historické maximum. Právě růst ceny v minulém roce nalákal do světa zlata řadu investorů, a to i těch méně zkušených – globální poptávka po investičním zlatě stoupla o devět procent, a to stále tlačí cenu vzhůru. Nakupovat nyní zlato tedy není zrovna levnou záležitostí a je dobré nákup pečlivě uvážit.

Bezpečná investice?

Zlato je mezi investory často označováno za tzv. bezpečný přístav. Je to především proto, že hodnota tohoto kovu je zcela nezpochybnitelná, jeho zásoby jsou omezené a svou cenu si drží už po celá století. Snad žádná jiná komodita nemá ve světě investic takovou stabilitu. Zatímco hodnotu peněz mohou ovlivňovat centrální banky, zlato je „kryté“ faktem, že jej nelze průmyslově vyrobit.

Co je třeba zvážit

Jedním z faktorů, které je při nákupu fyzického zlata třeba zvážit, je budoucí likvidita. Zájemci o tento drahý kov by se měli zaměřit spíše na menší uncové slitky zlata, které jsou, na rozdíl od velkých zlatých cihel, vždy snadno zpeněžitelné. Dobrou investicí mohou být i nejrůznější pamětní mince, které mají navíc i jistou přidanou uměleckou nebo historickou hodnotu.

A co ceny letos?

Vývoj ceny zlata bude i letos ovlivňovat řada faktorů. Důležitá bude třeba politika centrálních bank, makroekonomická data, ale i rizika spojená s šířením koronaviru nebo technické faktory. Cena by mohla vyrůst až k 1 800 dolarů nebo 1 900 dolarů za trojskou unci. V tom případě by kov zdražil proti dnešku až o 20 procent.

Zaujal vás článek? Sdílejte jej přátelům: