15. července 2023
Kategorie: Tipy a PR

Využívání dešťové vody je díky dotacím ještě příjemnější

Stejně jako ceny energií průběžně roste i cena pitné vody – a ta dešťová se proto jeví jako zajímavé řešení pro čím dál více domácností. Na pořízení akumulační nádrže lze navíc čerpat dotaci, což dělá dešťovku ještě atraktivnější. Jaké konkrétní možnosti využití nabízí a kdo má nárok na finanční podporu ze státního fondu?

Na zalévání zahrady je ideální

I kdybyste neřešili cenu vodného, dešťovka je na zálivku mnohem vhodnější než voda z kohoutku. Důvod je prostý – voda z vodovodu je (obvykle) tvrdá a citlivým rostlinám vůbec neprospívá. Rozhodnete-li se pro zálivku využívat dešťovou vodu bez obsahu soli a chloru, zajistíte zeleni optimální přísun živin.

Stejně dobrá je pro splachování toalety

Záchodovou mísou denně protékají desítky litrů pitné vody. A nutno podotknout, že naprosto zbytečně, protože na WC stejně dobře poslouží i dešťovka z retenční nádrže. Čtyřčlenná rodina může za rok ušetřit cca 35-40 kubíků vody, což je při současné ceně cca 100 Kč poměrně zajímavá částka. Jedinou podmínkou je vybudování samostatných rozvodů (zákon znemožňuje míchat pitnou a užitkovou vodu).

A právě kombinace zalévání zahrady a splachování patří mezi nejčastěji využívané způsoby využití dešťovky u novostaveb, pro které platí o něco přísnější podmínky pro získání dotace Dešťovka. Zatímco stávající rodinné domy a bytovky mají na finanční podporu nárok i v případě pouhé zálivky, u novostavby musí jít o složitější využití.

Kombinace dešťovky a šedé vody

Dotace Dešťovka se vztahuje také na variantu, která spočívá v kombinaci jímání dešťové a tzv. šedé vody. Jedná se o splaškovou vodu bez obsahu moči a fekálií – nejčastěji pochází z koupelny a pračky.

Pokud se rozhodnete pro získání dotace v rámci tohoto řešení, budete si muset pořídit hned dvě nádrže, a navíc domovní čistírnu šedých vod.

Sprchování a praní prádla

Dešťová voda je překvapivě vhodná i pro další účely. Ze stejných důvodů, pro jaké se využívá na zahradě (je měkčí než voda z vodovodního řádu) se hodí i pro praní prádla a na sprchování. Ani v tomto případě se však neobejdete bez nových rozvodů, které zabrání kontaminaci pitné vody.

Výše úspory závisí na intenzitě využití

Díky dešťové vodě můžete snížit celkovou spotřebu vody v domácnosti i o polovinu. Reálná výše úspory samozřejmě závisí na tom, jak se dešťovku rozhodnete využívat. Návratnost investice lze každopádně výrazně urychlit právě pomocí dotace, která se může vyšplhat až na 50 % z vynaložených výdajů.

Na dotaci Dešťovka mají nárok stávající rodinné domy, novostavby a bytové domy. Podmínky a výše podpory se liší v závislosti na typu řešení. Úspěšné vyřízení je podmíněno odborným posudkem a doložením faktury za nádrž (proto se vyhněte pořízení nádrže bez dokladu či z druhé ruky).

Podrobnější informace najdete na blogu projekční kanceláře ZAKRA.

Zaujal vás článek? Sdílejte jej přátelům: