19. července 2023
Kategorie: Technologie

Výhody a nevýhody používání moderních technologií při výchově dětí

O moderních technologiích se v současnosti mluví ve spojení s dětmi jen negativně. Každý vám řekne, že to pro děti není dobré a neměli byste jim dávat žádné technologie do ruky. Ve skutečnosti na ně mohou mít i pozitivní dopad. Musíte je ale používat odpovědně a ne pouze jako způsob, jak na chvíli děti zabavit a zbavit se jich. Podívejme se na největší výhody a nevýhody.

Výhody používání technologií

Webové stránky, aplikace i videa na YouTube jsou skvělým způsobem pro učení. Můžete u dětí stimulovat paměť nebo gramotnost. Učení tímto způsobem může probíhat velmi zábavným způsobem, takže se dětem bude líbit a nebudou proti tomu bojovat. Internet představuje jedinečnou možnost, jak se vaše děti mohou vzdělávat o všem, co je baví a zajímá.

Základním pravidlem je, že rodiče musí zvolit obsah, který je pro jejich děti vhodný. To se bude jistě měnit věkem. Vytvořte si playlisty, stáhněte jen určité aplikace nebo si vytvořte seznamy filmů a seriálů, na které se děti mohou dívat. Využívejte také hry, které jsou pro více hráčů. Zajímavým způsobem se bude vaše rodina spojovat a získáte společné zájmy.

Nevýhody používání technologií

Hlavní nevýhodou, kterou si většina rodičů uvědomuje, je závislost. A právě kvůli ní také technologie dětem zcela zakazují. Rizikem je také kyberšikana, pedofilové nebo nevhodný obsah. Tomu se ale můžete bránit pomocí zablokování nevhodných webových stránek. Pro mnoho dětí je náročné přijmout obrovské množství informací a podnětů.

Hlavně u malých dětí se může objevit nespavost, hyperaktivita, úzkosti nebo agresivita. Vše je spojené s tím, že dítě používá technologie příliš mnoho a nezvládá množství podnětů. Podle odborníků mají děti, které jsou závislé na technologiích, také mnohem vyšší riziko obezity a zdravotních problémů, které s ní souvisí. Důležité je, abyste obsah kontrolovali a omezovali čas. Nemusíte dětem zakázat technologie úplně, protože jinak je o mnoho ochudíte.

Zaujal vás článek? Sdílejte jej přátelům: