17. července 2021
Kategorie: Tipy a PR

Pro jaké profese jsou vhodné polohovací stoly?

Máte sedavé zaměstnání a chcete se vyhnout zdravotním obtíží s ním spojenými? Pak je na čase se seznámit s polohovacími stoly. Pokud váháte, jestli jsou vhodným řešením i pro vás nebo vaši firmu, v článku se o nich dozvíte vše důležité, včetně informací, pro které profese se jejich využití hodí nejvíce.

Co je polohovací stůl?

Polohovací stůl vypadá na první pohled totožně s klasickým kancelářským stolem a poskytuje stejný komfort. Liší se pouze zabudovaným mechanismem s elektrickým motorem, díky kterému je možné snadno nastavit výšku pracovní desky od 58 do 123 cm. Pomocí jednoduchého ovládání lze nastavit až tři fixní výškové polohy. Stůl si můžete nakonfigurovat přesně podle vašich preferencí. Na výběr je z několika barev desky i nohou, různých rozměrů pracovní desky, více variant motorů a bohatého příslušenství (držáky na monitory, pořadače kabelů, nosiče pro počítač, kolečka apod.).

Proč volit polohovací stůl?

Díky výškově nastavitelným stolům lze jednoduše střídat práci vsedě s prací vestoje, což je velmi účinná metoda prevence proti zdravotním rizikům způsobených dlouhodobým sezením.

Mnoho lidí prosedí u práce klidně i více než 10 hodin denně. Pro náš organismus to není přirozené a můžou se tak projevit různé nemoci. Mezi nejčastější problémy patří výskyt kardiovaskulárních chorob, cukrovky, bolestí pohybového aparátu nebo nadváhy.

Kromě snížení rizik výskytu již zmíněných onemocnění, s sebou střídání pozic při práci přináší i další benefity. Vestoje dochází k posilování hlubokého stabilizačního systému, díky posíleným svalům lze předcházet chronickým bolestem zad. Zlepšuje se také cirkulace krve, končetiny jsou lépe prokrvovány, více krve proudí také do mozku, okysličuje ho a zvyšuje tak jeho aktivitu, produktivitu práce a soustředěnost. Při vzpřímeném postoji je otevřen hrudník a je umožněno dýchat z celé kapacity plic. V neposlední řadě se vestoje uvolňují endorfiny, které přirozeně zlepšují náladu.

Jak správně pracovat s polohovacím stolem?

Pro zdravou práci vestoje je nezbytný vzpřímený postoj a dodržovat jednoduchá pravidla:

  • vzpřímená hlava,
  • monitor vzdálený 45-60 cm od očí,
  • rovná záda a krk,
  • uvolněná ramena,
  • předloktí rovnoběžně s podlahou,
  • lokty svírající úhel 90°,
  • pánev v neutrální poloze,
  • správné držení těla,
  • správná cirkulace krevního oběhu v nohou,
  • rovnoměrné zatížení chodidel.

Již 30 minut práce vestoje denně dokáže ulevit od problémů, avšak nejúčinnějším způsobem je pravidelné střídání pozic. Ideálně by sezení u počítače nemělo přesáhnout dobu 45 minut v kuse. Důležité jsou také krátké pauzy, při kterých se projdete a protáhnete tělo. Po chvíli si na takový režim zvyknete a uděláte si z něj novou pracovní rutinu.

Kde najdou polohovací stoly největší uplatnění?

Dle statistik má sedavé zaměstnání přibližně 40 % české populace. S pokrokem moderních technologií se však toto číslo neustále zvyšuje.

Polohovací stoly nacházejí uplatnění ve velkých firmách, u živnostníků, studentů, na home office i v dílnách.

Mohlo by se zdát, že výškově nastavitelné stoly využívají primárně lidé pracující s počítačem, avšak využití je mnohem rozmanitější. Jsou perfektním řešením pro švadleny, řemeslníky, operátory výroby, do servisů, pro kreslení a malování, DIY tvůrce, atd. Zkrátka pro všechny profese, kde se při práci sedí.

Umožněte sobě nebo svým zaměstnancům využívat vybavení, které zpříjemní pracovní dobu a přispívá zdravému životnímu stylu.

Ostatní ergonomické vybavení

Kromě polohovacího stolu je třeba dbát také na ergonomii ostatního kancelářského vybavení.

Klíčovou roli pro zdravé sezení hraje výběr správné kancelářské židle. Ta by měla být oporou pro namáhané partie, respektovat anatomii těla i ergonomické požadavky. Při výběru se zaměřte na stabilitu a pevnost konstrukce, použité materiály, nastavitelnost výšky židle i opěrek, dostatečně široký a hluboký sedák, typ mechanismu. Byť bude cena kvalitní židle znatelně vyšší než nějaké obyčejné z hypermarketu, určitě se do ní vyplatí investovat. Rozdíl poznáte při prvním posazení a vaše zdraví vám poděkuje.

Dalšími užitečnými ergonomickými vychytávkami jsou držáky na monitory, podnožky, ergonomické podložky ke klávesnici a myši, vertikální myši nebo bederní opěrky.

Zaujal vás článek? Sdílejte jej přátelům: