06. dubna 2010
Kategorie: Byznys

Ne všechny firmy v krizi kolabují, některé naopak expandují dál

Mezi firmami, které se snaží i za této situace něco budovat, je OKsystem, Hewlett-Packard (HP) a Oracle. Na konci února totiž otevřely takzvané kompetenční centrum pro datové sklady (DW) a business intelligence (BI).

To by podnikům mělo pomoci při řešení otázek typu: Kam ukládat ty obrovské objemy dat, které generuje naše firma? Jak v těchto údajích hledat to nejdůležitější a následně je měnit v informace, které naše firma potřebuje? Kde si můžeme vyzkoušet navržené řešení ještě před tím, než se do nasazení vrhneme po hlavě?

Kompetenční centrum DW a BI (ve zkratce DWBICC) sídlí v budově společnosti OKsystem a nabízí k otestování především technologie HP a Oracle. Cílem centra je poskytnout zájemcům možnost seznámit se a v praxi otestovat nejnovější DW/BI technologie včetně specializovaných počítačových systémů.

Kompetenční centrum podporuje rozvoj a uplatnění moderních technologií pro datovou integraci, analýzu, efektivnější rozhodování a řízení výrobních a obchodních společností, stejně jako organizací veřejné správy. Své služby nabízí pro zákazníky z regionu Střední a východní Evropy.

Jak kompetenční centrum funguje?

DWBICC spojuje detailní znalosti soudobých softwarových a hardwarových technologií, metodologií a projektového řízení s odbornými znalostmi a praktickými zkušenostmi z oblasti datových skladů (data warehouse, DW) a business intelligence (BI). DWBICC má k dispozici rozsáhlé kancelářské, školicí a konferenční prostory a také kompletní infrastrukturu připravenou pro okamžité použití.

Infrastruktura DWBICC je zvolena tak, aby pro jednotlivé součásti datových skladů a business inteligence využívala komponenty od více dodavatelů, a tak umožnila nezávisle vyhodnotit možné varianty a navrhnout takovou konfiguraci technického a programového vybavení, která nejlépe splňuje požadavky zákazníka. Uvažované varianty a navrženou konfiguraci je možné ihned prakticky otestovat s využitím reálných dat zákazníka.

Znalosti firmy OKsystem

OKsystem se v loňském roce podílel na realizaci rozsáhlého datového skladu na platformě HP Neoview a implementaci analytického systému s využitím Oracle Business Intelligence Enterprise Edition pro Ministerstvo práce a sociálních věcí České republiky. Tento projekt získal prestižní ocenění Award of Excellence pro oblast business intelligence od společnosti Hewlett-Packard, které zástupci MPSV převzali u příležitosti mezinárodní konference HP Software Universe 2008, konané od 9. do 11. prosince 2008 ve Vídni.

U příležitosti otevření DWBICC ředitel společnosti OKsystem Martin Procházka uvedl: „Bez business intelligence a konsolidovaných datových skladů se dnes při strategickém, ale i operativním řízení žádný významný podnik neobejde. Nově otevřené DWBICC pomáhá uskutečnit integraci dat a rychlý přechod na nejmodernější technologie.“

Generální ředitel společnosti HP Česká republika Jan Kameníček se v souvislosti s otevřením DWBICC vyjádřil takto: „Otevření kompetenčního centra pro datové sklady a business intelligence je plně v souladu se strategií a dlouhodobými plány HP na českém a regionálním trhu. Díky vhodné kombinaci technologické platformy HP Neoview a BI produktů našich aliančních partnerů, jsme nyní plně připraveni poskytnout našim zákazníkům špičkové služby a trvalá partnerství. OKsystem je naším dlouholetým partnerem disponujícím řadou vysoce kvalifikovaných odborníků, kteří ve spojení s konzultanty z divize HP Software + Solutions jsou zárukou kvalitní dodávky i těch nejrozsáhlejších projektů.“

Generální ředitel společnosti Oracle Czech Milan Sameš očekává od spolupráce s novým kompetenčním centrem v Praze lepší služby pro zákazníky Oracle: „Úspěšným dokončením akvizic společností Siebel a Hyperion jsme doplnili Oracle silné řešení v oblasti datových skladů o moderní analytické systémy. Je nám velkou ctí, že dneškem tyto technologie ještě více zpřístupníme našim zákazníkům.“

Autor: Roman Smělý

Zaujal vás článek? Sdílejte jej přátelům: