16. června 2024
Kategorie: Tipy a PR

Leteckou výrobu v Otrokovicích vede nový generální ředitel

Kunovický výrobce dopravních letadel Aircraft Industries (dříve LET Kunovice) je jedním pouze ze dvou tradičních producentů letadel v Česku. A proto výběr osobnosti v jeho čele je klíčový. Novým generálním ředitelem Aircraft Industries se stal Pavel Polehňa, v jehož rodině sahá tradice ve firmě 32 let zpět.

Letecká výroba na Slovácku má hluboké kořeny

Otec nového ředitele pro tehdejší LET Kunovice pracoval 32 let, a syn tak navazuje na rodinnou tradici. „Jeho pracovní zkušenosti mě inspirovaly a formovaly mou kariéru,“ uvedl Pavel Polehňa. Do společnosti Aircraft Industries nastoupil před 10 lety jako senior controller. Rychle si osvojil nové postupy a postupně se vypracoval až na pozici ředitele výroby letadel. Tu převzal po dlouholeté ředitelce Iloně Plškové, která byla s firmou velice úzce spjata.

Změna vlastníka firmy

Velkou výzvou se v poslední době stala změna vlastníka firmy, kterou převzala skupina OMNIPOL. S tím přišly především příležitosti pro expanzi na nové světové trhy. „Díky nové organizační struktuře jsme schopni lépe reagovat na potřeby zákazníků a rychleji se přizpůsobovat měnícím se podmínkám na trhu,“ konstatuje nový ředitel. Zázemí silné tuzemské obchodní skupiny navíc dává dobré šance na budoucí rozvoj výroby a modernizaci výroby.

Vývoj a budoucnost firmy

V současnosti hlavní úsilí celé firmy je zaměřeno na další vývoj stávajícího modelu letadla L-410. Ten bude nabízen pod názvem L-410 UVP E 20 NEO a nabídne nejen třeba modernizaci interiéru, ale také novou avioniku a samozřejmě dále vylepšené letové schopnosti. Další velkou výzvou pro nového ředitele je příprava na zvýšení kapacity výroby s ohledem na expanzi na nové trhy. „Vzhledem k situaci na ruském trhu se zaměřujeme do jiných regionů, jako je jihovýchodní Asie, střední Asie, Afrika a Jižní Amerika,“ vysvětluje  Pavel Polehňa. V současnosti se i Aircraft Industries potýká s nedostatkem kvalifikovaných pracovníků jako jsou letečtí mechanici, klempíři, nýtaři, ale i konstruktéři a technologové. Firma řeší tento problém nejen náborem a spoluprací se středními a vysokými školami, ale vychovává si specialisty i ve své vlastní letecké střední škole.

Zaměstnanci jsou motivováni vášní pro leteckou výrobu. A vidět hotový letoun odletět k novým zákazníkům je pro ně největší motivací,“ uzavírá nový generální ředitel firmy Aircraft Industries Pavel Polehňa.

Zaujal vás článek? Sdílejte jej přátelům: