28. dubna 2021
Kategorie: Tipy a PR

Jak na bezpečnou půjčku: Promyslete si, na co si půjčujete a kolik potřebujete peněz

Počet Čechů, kteří jsou rizikově zadlužení, naštěstí každoročně klesá. I přesto se ale pořád najdou tací, kteří si půjčují nevýhodně, anebo úplně zbytečně třeba na nejnovější výstřelky spotřební elektroniky, dovolenou nebo drahé sportovní vybavení. A pak stejně tak zbytečně každý měsíc bojují se splácením. Na co dává smysl si půjčit a jaká další pravidla dodržet, aby půjčka byla bezpečná? Přečtěte si článek.

Kdy je v pořádku si půjčit a čemu se naopak raději vyhněte

Sjednání půjčky vždy dobře promyslete. Vzít si úvěr je závazek minimálně na několik měsíců až let a může vás vyjít pěkně draho. Zvlášť když si nedáte pozor, na co a kolik si půjčujete.

Než si půjčíte, vždy se také objektivně podívejte na svou finanční bilanci. Tedy kolik vyděláváte, jaké jsou vaše měsíční náklady a kolik peněz můžete vynaložit na pravidelné splátky.

Zároveň si naprosto upřímně řekněte, jestli věc, na kterou si půjčujete, skutečně potřebujete. Pokud toužíte po novém mobilu, který je mimo vaše aktuální možnosti, a zároveň váš starý telefon ještě slouží, půjčka nebo nákup na splátky je v takovém případě spíše výstřelek než nutnost.

Základní poučka zní, že věc, na kterou si půjčujete, by měla sloužit déle, než jak dlouho ji budete splácet.

Něco jiného je vzít si půjčku v situaci, kdy se vám rozbije pračka a její oprava by vyšla podobně draho jako pořízení nové. Když zrovna nemáte po ruce dostatečný obnos na pořízení lepšího a třeba úspornějšího spotřebiče, je řešením financovat nákup pomocí úvěru.

Proč? Protože pračku, případně ledničku nebo jiný spotřebič potřebujete, bude vám sloužit několik let a při nákupu úspornější varianty se vám také sníží celkové náklady na energie. K podobným příkladům se řadí třeba i náklady spojené s rekonstrukcí bydlení nebo pořízení novějšího auta, pokud je to vaše již opravdu nespolehlivé a jeho provoz nehospodárný.

Na zbytnou elektroniku, jako je třeba nejnovější model televize, si nepůjčujte. Touha po ultra HD obrazu není důvod zadlužit se na dlouhé měsíce.

Další 4 pravidla bezpečného půjčování

  • Snažte se dluhy nekumulovat – dokud nesplatíte jednu půjčku, nevyřizujte si bez rozmyslu další úvěr. Výše splátek vás totiž může dostat do zbytečných problémů.
  • Nikdy si nepůjčujte na splacení existujícího úvěru – pokud už máte problémy splácet své půjčky, neřešte tuhle finanční tíseň dalším zadlužením. Při problémech s včasným splácením svých závazků se nejdřív obraťte na banku nebo jiného věřitele. Domluvte se na odkladu splátek, případně na konsolidaci, která sice nejspíš prodlouží dobu splácení, ale sníží měsíční zátěž.
  • Půjčujte si jen u důvěryhodných věřitelů – půjčku si sjednávejte ideálně v bance. Případně u jiné instituce, která má platnou licenci od České národní banky. Při žádosti o půjčku byste měli doložit, že jste schopni své závazky splácet. Pokud vám někdo chce půjčit peníze a na nic se vás neptá, berte to jako varování a raději to zkuste jinde.
  • Půjčkou neřešte krátkodobé potřeby – touha po novém mobilu nebo exotické dovolené není důvod vzít si úvěr a zadlužit se. Pracujte vědomě se svými potřebami a snažte se nesklouzávat k impulsivním nákupům na splátky.

Půjčka na auto? Podle odborníků je v pořádku, pokud vozidlo potřebujete například pro cesty do práce, nebo pro rodinu. Jen si rozumně nastavte výši splátek.

Na co si nikdy nepůjčujte

Zodpovědně sjednaná půjčka není strašák a nemusíte se jí bát. V mnoha případech má své opodstatnění, a pokud si vše dobře promyslíte, nehrozí vám s úvěrem žádné zbytečné starosti. Existují ale výjimky, na které byste si neměli půjčovat nikdy.

Pokud máte hluboko do kapsy, některé věci je lepší si odpustit nebo zvolit levnější variantu. Chvilková radost totiž nestojí za to, abyste se nechtěně dostali do dluhové spirály, ze které je často těžké se vymanit.

  • Půjčka na drahou dovolenou – jestli za dovolenou nemůžete utratit desetitisíce, zkuste si volný čas užít jinak. Kvalita odpočinku se neměří podle toho, kolik za něj zaplatíte. A u dovolené rozhodně platí pravidlo, že splácíte výrazně déle, než trvá radost z cestování.
  • Půjčka na zábavu a zážitky – chvilkový rozmar vám může pěkně zavařit i na několik let. Tabu by tak měla zůstat i půjčka na svatbu. Nechcete přeci do manželství rovnou vstupovat zadlužení.
  • Půjčka na sportovní vybavení – můžete mít drahý koníček, ale jeho provoz by vám neměl spolknout celou výplatu nebo vás zadlužit.
  • Půjčka na vánoční dárky – nepropadejte předvánočnímu šílenství, a pokud na drahé dárky nemáte dostatek peněz, nepůjčujte si ani nekupujte drahé zboží na splátky.

Pokud už máte jasno v tom, na co si (ne)chcete půjčit, zvážili jste všechna pro a proti, pak pokročte o další krok: Vyberte seriózního a důvěryhodného poskytovatele a půjčku, která bude fér. Tady vám může pomoci například úvěrová kalkulačka, díky které si snadno spočítáte, kolik za půjčku opravdu zaplatíte. Dobrým „vodítkem“ pro vás bude nejen samotný úrok ale i roční procentuální sazba nákladů (RPSN), která odráží celkové náklady spojené s úvěrem – tedy i různé poplatky.

Zaujal vás článek? Sdílejte jej přátelům: