09. prosince 2021
Kategorie: Tipy a PR

Co je to 3D tiskárna?

Ve své podstatě je 3D tisk aditivní výroba, takže trojrozměrný objekt se vyrábí po vrstvách, a to podle návrhu vytvořeného počítačem. Jedná se o opak subtraktivních výrobních procesů, kdy se finální návrh vyřezává z většího bloku materiálu. Velkou výhodou 3D tisku je, že dochází k menšímu plýtvání materiálem.

Pomocí 3D tiskárny vytvoříte klidně i složitější předměty, tudíž jsou vhodné pro rychlou výrobu prototypů. Používají celou řadu materiálů, včetně termoplastů (ABS), kovů, pryskyřic a keramiky.

Historie 3D tisku

První zařízení pro 3D tisk vyvinul Hideo Kodama z průmyslového výzkumného ústavu v Nagoji a přišel se dvěma aditivními výrobními metodami.

Kodama navázal na práci Ralfa Bakera z 20. let 20. století, která se týkala výroby dekorativních předmětů. Kodama v roce 1981 dokončil první prototyp za pomoci laserem vytvrzované pryskyřice, přičemž jeho vynález byl v nadcházejících třech desetiletích dále rozvíjen a zlepšován, a v roce 1984 byla zavedena stereolitografie.

První 3D tiskárna, jenž využívala proces stereolitografie, spatřila světlo světa v roce 1987 a stál za ní Chuck Hull ze společnosti 3D Systems. Poté vznikly další metody jako selektivní laserové spékání či selektivní laserové tavení.

Technologie 3D tisku

Existují tři hlavní typy 3D tisku, a to spékání, tavení a stereolitografie. Spékání je technologie, při níž se materiál zahřívá, ovšem ne do bodu tavení, a tím se vytváří předměty s vysokým rozlišením. Pro přímé laserové spékání kovů se používá kovový prášek, zatímco pro selektivní laserové spékání termoplastický prášek.

Další možností jsou tavicí metody (například tavení v práškovém loži či elektronickým paprskem). Pro 3D tisk tavením při vysokých teplotách se využívají lasery, elektrické oblouky i elektronové paprsky.

Poslední skupinou je stereolitografie založená na fotopolymerizaci. Jedná se o technologii, jenž potřebuje správný zdroj světla, který selektivním způsobem interaguje s materiálem a vytvrzuje či zpevňuje průřez objektu v tenkých vrstvách.

Obecné principy 3D tisku se rozdělují do sedmi skupin. Všechny formy pak spadají do jednoho z následujících typů:

  • Binder jetting
  • Přímé energetické nanášení
  • Vytlačování materiálu
  • Tryskání materiálu
  • Fúze v práškovém loži
  • Laminace plechů
  • Polymerizace VA

Kde koupit 3D tiskárnu?

Pokud chcete investovat do kvalitní 3D tiskárny pro výrobu kovových či plastových dílů, případně prototypů, podívejte se do nabídky společnosti 3Dees Industries s.r.o., která má v této oblasti dlouholeté zkušenosti. V portfoliu má propracované a spolehlivé průmyslové modely, s nimiž je výroba komponentů, náhradních dílů i přípravků jednodušší. Vybrat si můžete z několika značek – Hewlett Packard, VoxelJet a UnionTech.

Zaujal vás článek? Sdílejte jej přátelům: