28. února 2020
Kategorie: Investice

Propadu se neubránil ani bitcoin. Je to skutečně tak bezpečná investice, jak se tvrdí?

Současná situace nesvědčí ani akciím, ani kryptoměnám. Obojí v posledních dnech a týdnech zaznamenává propad. Na vině je samozřejmě koronavirová krize, ale i řada dalších faktorů. Především u kryptoměn se ale takový vývoj nepředpokládal, věřilo se, že se zachovají spíše jako zlato, které si svou pozici drží zatím poměrně dobře.

Propad zasáhl i kryptoměny

Například americký index Dow Jones uzavřel čtvrteční obchodování se 4,4procentní ztrátou. Kryptoměna bitcoin se ve čtvrtek stabilizovala kolem hladiny 8800 dolarů za kus, což naznačovalo, že by si přeci jen mohla udržet větší stabilitu než ostatní finanční nástroje. Nicméně během pátku začal bitcoin odepisovat zhruba dvě procenta. Je to sice stále méně než v případě světových akcií, ale i takové menší propady naruší vnímání této kryptoměny coby digitálního zlata.

Podle některých analytiků může být ale právě současná koronavirová krize dobrým ukazatelem toho, jak bitcoin situaci ustojí a jak je vlastně stabilní. Mnoho proroků mu totiž věští propad, který konečně ukáže, že tato kryptoměna ve skutečnosti vůbec není tak silná, jak se snaží tvářit. Pro mnoho z těch, kteří uvažují o investici do kryptoměn to vlastně může být zajímavou zkouškou, která jim napoví více o tom, jak je vlastně bitcoin investičně zajímavý a jaká má rizika.

Bitcoin jako nové zlato?

Zastánci bitcoinu tvrdí, že jeho množství je konečné a omezené, a i díky tomu má potenciál být stejně stabilní investicí jako právě zlato. Logiku to dává, ale o tom, zda se tak stane, rozhoduje celá řada dalších okolností, nejen to, zda je zdroj omezený či nikoliv.

Celou situaci navíc komplikuje i fakt, že v posledních dnech začalo ztrácet na hodnotě i tolik opěvované zlato. Je to navíc poměrně překvapivý propad, neboť začátkem týdne se dostalo na svá sedmiletá maxima. I přes aktuální situaci ale stále bitcoin zůstává investicí, která prozatím v letošním roce nabídla výrazné zhodnocení. V porovnání se začátkem roku je hodnota virtuálních mincí stále o necelých dvacet procent vyšší.

Zaujal vás článek? Sdílejte jej přátelům: