10. února 2023
Kategorie: Marketing

Co je Blue Monday a jak ho využít v marketingu?

Třetímu pondělí v lednu se každoročně přezdívá Blue Monday. Říká se, že jde o nejdepresivnější den v roce. Mnoho lidí si myslí, že jde jen o marketingový fenomén, ale není to tak. Dobrá zpráva je, že ho mnoho lidí využívá ve svůj prospěch právě pomocí marketingu. Blue Monday je den, kdy má většina z nás špatnou náladu a utápí se v depresích, protože Vánoce jsou za námi a naše předsevzetí nikam nevedla. Vše je dokonce podloženo výzkumem.

Leden je obdobím depresí a nákupů

Vánoce jsou pryč, váha nám přináší jen špatné zprávy po kilech bramborového salátu a cukroví, musíme do práce a předsevzetí nám nevydržela ani měsíc. S tímhle se většina z nás potýká každý leden, a proto se jedná o jeden z nejdepresivnějších měsíců v roce. K tomu se přidá ještě nepříznivé počasí a sociální sítě, které jsou plné fotografií z exotických dovolených, na kterou nemáte peníze.

Tohoto dne a špatné nálady lidí využili marketéři, kteří se pustili do vysokých prodejů. Toto období je nejlepší pro cestovky, které prodávají zájezdy k moři a za sluncem, sportovní oblečení, nikotinové žvýkačky, posilovny a mnoho dalších. Společnosti vsadí na novoroční předsevzetí a špatnou náladu z toho, že jich lidé chtějí dosáhnout, i když mají mizivou šanci, že se tak stane. A prodávají jim všechno, co potřebují pro nejlepší start do nového roku, který nikdy nepřijde.

Jak si poradit s Blue Monday?

Někteří lidé radí, abyste si třetí pondělí v lednu dali pořádnou sklenici vína. To ale není pro každého. Můžete ale jít také na čerstvý vzduch, pustit si veselou hudbu nebo si koupit nějakou drobnost, která vám skutečně udělá radost.

Možná máte pocit, že po Vánocích toho máte doma dost, ale opak je pravdou. Udělat si radost v nejdepresivnější den roku rozhodně není špatný nápad. A nezapomeňte vypnout sociální sítě, které jsou velkým zdrojem vaší špatné nálady. Vidíte tam totiž spoustu lidí, kteří si plní všechna předsevzetí, která u vás selhala.

Zaujal vás článek? Sdílejte jej přátelům: