28. září 2020
Kategorie: Investice

V bance vám nepůjčí? Soukromý investor je řešení

Máte skvělý podnikatelský plán, ale chybí vám finance k realizaci? Může to být docela problém – je totiž jen velice obtížné v dnešní době přesvědčit banky nebo jiné podobné instituce, že by vám na realizaci měli půjčit. Proto se většina takových podnikatelů obrací na soukromé investory.

Banka není jediné řešení

Půjčka od soukromého investora může být zajímavou alternativou. Je však na místě si uvědomit, že společně s rizikovějším profilem žadatele roste i potenciální úrok. Za půjčku tedy můžete zaplatit víc, ale zase si může půjčit prakticky kdokoliv. Právě obrovská poptávka po těchto typech úvěrů zapříčinila vznik celé řady fintech platforem, kde jsou tyto půjčky od soukromých investorů realizovány. Jaké nástroje tedy lze zařadit mezi soukromé investory?

  • P2P půjčky
  • Půjčky od investora
  • Půjčky na směnku

V našem prostředí jsou aktuálně na vzestupu zejména peer to peer půjčky. Mezi nejznámější u nás patří platforma Zonky. Dále však existuje hned několik internetových tržišť, kde si může každý půjčit přímo od soukromého investora, přičemž se někteří z nich specializují na půjčky krátkodobé a jiní zase na úvěry dlouhodobějšího charakteru.

Zvažte všechny možnosti

Co je nejvýhodnější pro vás? To musíte zhodnotit na základě svých možností. Každá volba má své klady a zápory. P2P půjčky fungují díky zprostředkovateli, který propojuje soukromé osoby s žadateli o půjčku. Půjčit si může prakticky kdokoliv, účel se nezjišťuje. Schválení bývá velmi snadné a rychlé. Půjčka napřímo od investora bývá trochu komplikovanější. Je poměrně běžné, že někteří soukromí investoři poskytnou půjčku žadateli s určitým úrokem a k tomu si ještě nárokují i úhradu z budoucích zisků. V případě neúspěchu se vám to tedy může dost prodražit, a hodí se proto spíše pro zkušenější podnikatele. Směnky byly v minulosti dost rozšířené, dnes to už však není tak populární nástroj. Za směnku totiž ručíte celým svým majetkem. Rozhodně nelze tento způsob doporučit a dnes se praktikuje skutečně jen v malé míře.

Zaujal vás článek? Sdílejte jej přátelům: