24. října 2022
Kategorie: Tipy a PR

Čeští zaměstnanci letos ztratí pět dní dovolené kvůli mezeře v zákoně

Čeští zaměstnanci letos ztratí pět dní dovolené kvůli státním svátkům, které připadají na víkendy. O změnu v zákoně, která by stav narovnala, usiluje Euan Edworthy, skotský podnikatel a majitel pražské PR agentury žijící v České republice přes 25 let, s iniciativou pod krycím názvem „Operace Robin Hood.“

„Když připadne státní svátek na víkend v jiných evropských zemích, zaměstnancům je vykompenzován, ať už ze zákona, nebo neformálně. V České republice jsme ale v tomto smyslu trochu pozadu,“ říká Euan Edworthy, který společně s agenturou STEM/MARK provedl průzkum* mapující názor českých zaměstnavatelů na tento jev.

Téměř 70 % z nich ani nevědělo, že jiné země EU dávají zaměstnancům jako náhradu za „ztracený“ státní svátek dny volna.

„Většina Čechů nevnímá, že přichází o dovolenou právě tímto způsobem,“ říká Edworthy. „Průzkum přitom ukazuje, že 80 % Čechů si cení volna více než všech ostatních druhů zaměstnaneckých výhod. Přesto jsou rok co rok ochuzováni právě o něj,“ dodává.

Edworthy aktuálně hledá vhodného vládního představitele, který by narovnal možnosti pro české zaměstnance v souladu se zbytkem Evropy. „Češi jsou známi tím, že pracují tvrdě, lepší podmínky a více dovolené si určitě zaslouží.“

*Průzkum byl proveden agenturou STEM/MARK v září 2022 na vzorku 100 českých firem metodou CATI

Pokud státní svátek připadne na víkend ve Spojeném království, lidé mají nárok na náhradní volno, a to obvykle následující pondělí, stejně tak například v Belgii. V Polsku řeší státní svátek připadající na sobotu extra dnem volna, Italové dokonce v případě svátku připadajícího na neděli dostávají dodatečný placený den a lidé, kteří musí ve svátek pracovat, získávají proplacené přesčasy. Kompenzace za svátky připadající na víkend však není jen devizou Evropy, například v Singapuru má zaměstnanec nárok na dodatečný den volna nebo na jeho proplacení.

Zaujal vás článek? Sdílejte jej přátelům: