11. září 2021
Kategorie: Tipy a PR

Zlato jako bezpečný přístav pro vaše úspory

Češi i Slováci houfně skupují zlato. Bojí se inflace, před níž je slitky, mince i dukáty spolehlivě ochrání. Jak na tom jste vy? Vadí vám, že vaše úspory ztrácejí na hodnotě? Pokud ano, rozhodně byste je měli následovat.

Inflace je nemilosrdná. Útočí na nás doslova ze všech stran. Mnohdy i o sto procent už zdražily stavební materiály, které následně navyšují cenu samotných nemovitostí. Přidá-li se vysoká poptávka trhu, dostáváme s k cenám, z nichž se většině kupujících protáčejí panenky. Podobná situace je i u pohonných hmot a energií. Jejich zvýšení v průběhu příštího roku a půl může být až třicetiprocentní. A na cenách energií jsou závislé další komodity jako potraviny a spotřební zboží.

Naučte se investovat

Víc si zaplatíme za nákup v supermarketu i večeři v restauraci. A takto bychom mohli pokračovat. Nezní to nijak optimisticky, že? A to jsme se ještě nedostali k financím jako takovým, tedy k úsporám. Nejsou-li vhodně investované, ztrácejí na své hodnotě. A tím se dostáváme k tomu nejdůležitějšímu, tedy právě vhodnému investování. To vás totiž před ničivými dopady inflace může ochránit. Za splnění jedné podmínky. Zvolíte-li správný investiční nástroj. Tím je v titulku tohoto článku zmíněné zlato.

Zlato jako investiční nástroj

Zlato má ve srovnání s ostatními investičními nástroji dvě velké výhody. Na rozdíl do nemovitostí, pozemků, cenných papírů, uměleckých děl, ale i dalších drahých kovů, jako jsou diamanty a stříbro, je oproštěné do DPH. A druhou výhodou je jeho v dlouhodobém horizontu stálá cena. Ta nepodléhá ani inflaci! Zatímco vše ostatní zdražuje, zlato nikoliv. Pro úspory tak představuje doslova a do písmene bezpečný přístav.

Zájemců o zlato přibývá

To si náležitě uvědomují především stálí klienti renomovaných prodejců se zlatem. Kterých navíc rychle přibývá. Přímo raketový nárůst nových zákazníků zaznamenala například společnost Zlate-mince.cz. Největší za dobu své osmnáctileté existence. „Nákup zlatých slitků je atraktivní především pro klienty, kteří chtějí své peníze držet ve svých rukou a nemají důvěru v různé spořící programy do zlata. Lidé nakupují ve větší míře i malé slitky váhy 1-5 gramů, které jsou dostupné pro každého,“ říká zakladatel stejnojmenného e-shopu, Pavel Trtík. „Dříve bylo běžné, že se ve velkém prodávaly zlaté slitky o hmotnosti jednoho kilogramu, ale movitá část společnosti zabezpečila své finance nákupem zlata již před lety. Nyní z tohoto prozíravého kroku těží. Dnes investují do zlata ti, kteří zaspali a až nyní si uvědomují, že čím více peněz se dostává do oběhu, tím rychleji jejich úspory ztrácí na hodnotě,“ dodává odborník na investiční zlato.

Zlato skupují i Slováci

Podobná situace je i na Slovensku, kde je zase největší zájem o zlaté cihličky ve váze jedné unce (1 Oz) a vyšší. A často díky jejich nízké ceně je nakupují právě v Čechách. „Většina slovenských investorů je situována u západní hranice země, a proto s povděkem oceňují, že máme prodejnu i na Moravě ve Vsetíně, který má z jejich pohledu vynikající dopravní dostupnost. Jsou konzervativní a nákup nebo výkup zlata rádi realizují osobně,“ přidává se Kamila Bantová ze společnosti zlate-mince.cz.

Slitky, mince a dukáty

Vraťme se ale na český trh. Zde se největší oblibě těší zlaté slitky značky Argor Heraeus (nezaměňujte s německou rafinérií podobného jména: Heraeus). Světově proslulé a ve srovnání se slitky konkurenčních značek cenově dostupné. Svou stálou klientelu ovšem mají i investiční zlaté mince Wiener Philharmoniker. V dobrých e-shopech dokonce získáte zcela nové mince ročníku 2021. Krásné, nedotčené a neoznačené sériovým číslem. Za zvážení však stojí i sběratelské cenné zlaté dukáty. Obzvláště ty svatováclavské, které se vydávají v tradiční velikosti a ryzosti, kterou ustanovil před mnoha sty lety český panovník a římský císař Karel IV. Tehdy se dukáty razily ze zlata těženého na našem území v Jílovém u Prahy.

Už víte, do čeho vložíte své úspory? My ano!

Zaujal vás článek? Sdílejte jej přátelům: