04. března 2022
Kategorie: Finance

Zdanění výnosů z kryptoměn se lidé vyhýbají

Virtuální měny jako je bitcoin, ethereum a další se staly především investicí pro lidi, kteří se ničeho nebáli a rozhodli se se svými penězi experimentovat. V loňském roce si je asi zakupovali také drobní střadatelé, kteří netouží po velkých ziscích, ale přeci jen chtějí z kryptoměn něco mít. Tisíce občanů na prodeji vydělalo, bohužel už se jim ale nechce odvádět daň z příjmů.

Virtuální měny mají výhodu v anonymitě

Proč lidé investují právě do kryptoměn? Podle některých je to měna budoucnosti, navíc v ní můžete mít dobře uložené peníze. Jejich nevýhodou ale je, že jejich cena může během několik minut spadnout o x procent, stejně se ale může stát také naopak. Ceny bitcoinu se během několika málo dní vyšplhaly na maximum, za chvíli už zase spadly o několik tisíc dolarů dolů. Češi si kryptoměny kupují, protože chtějí mít vlastní prostředky, například na hypotéku.

Za loňský rok si kryptoměnu koupilo několik desítek tisíc Čechů a utratili za ně téměř pět miliard korun. Češi ale ze svých příjmů z kryptoměn neodvádějí žádné daně. Mnozí z nich se totiž dostali do minusových hodnot, tudíž nemají žádné příjmy – nic nedaní. Pokud ale na kryptoměnách něco vyděláte, měli byste odvést daň 15 % z rozdílu mezi nákupní a prodejní cenou.

Zdanění kryptoměn je problematické

Protože jsou kryptoměny virtuální měnou, je také problematické je zdanit. Díky anonymitě se nyní spoléhá na poctivost těch, kteří kryptoměnu kupují, ale někteří lidé to samozřejmě nerespektují, takže ji jisté, že všechny daně odvedené nejsou. Myslí si to přední čeští ekonomové. Stát o kryptoměnách nemá žádné údaje, ale je možné, že se v nejbližší době na obchody s kryptoměnami o to více zaměří.

Není ale jisté, o kolik peněz stát přijde kvůli nezdanění kryptoměn. Může se jednat o stovky milionů, ale záleží na tom, za jakou částku se aktuálně například bitcoin prodává. Musela by se udělat opatření, podle kterých by mohl stát zjišťovat, kdo si kryptoměny nakupuje a kolik z nich má příjem.

Zaujal vás článek? Sdílejte jej přátelům: