19. dubna 2024
Kategorie: Finance

Slabá koruna, silný dolar: Co za tím stojí?

V posledním roce pozorujeme značné oslabování české koruny jak vůči euru, tak i americkému dolaru. Zatímco v porovnání s eurem ztratila koruna zhruba 7,3 %, v porovnání s dolarem je to dokonce 11 %. Důvody tohoto vývoje jsou komplexní a zahrnují jak faktory globální ekonomiky, tak i specifika české ekonomiky a měnové politiky.

Hlavní faktory oslabování koruny

  • Rozdílné úrokové sazby: Americká centrální banka (Fed) i Evropská centrální banka (ECB) bojují s inflací zvyšováním úrokových sazeb. V USA je ale tento proces rychlejší a razantnější, s čímž roste i úrokový diferenciál mezi USA a Evropou. Vyšší úroky v USA lákají investory, kteří sem přesouvají kapitál a oslabují tak měny eurozóny i České koruny.
  • Ekonomická síla: Americká ekonomika je v současnosti silnější než evropská. Zatímco USA rostou stabilním tempem, Evropa se potýká s pomalejším oživením po covidové krizi a hrozbou energetické krize. To investory vede k preferování dolaru jako „bezpečné“ investice.
  • Inflace: Inflace v USA i v Evropě je vysoká, ale v USA je stále o něco horší. To posiluje tlak na Fed k dalšímu zvyšování sazeb a prohlubuje úrokový diferenciál.
  • Měnová politika: ECB je v porovnání s Fedem opatrnější v zvyšování sazeb. Je to zčásti kvůli obavám z negativního dopadu na zadlužené státy eurozóny, jako je Itálie a Řecko. Opatrnější přístup ECB oslabuje euro a s ním i korunu.

Vývoj v nejbližších měsících

Analytici očekávají, že koruna v nejbližších měsících pravděpodobně dále oslabí vůči dolaru. Důvodem je setrvání Fedu v razantní měnové politice a zpomalení růstu americké ekonomiky, které by mohlo vést k poklesu výnosů amerických dluhopisů a oslabení dolaru.

Vůči euru by se koruna mohla mírně posílit, a to v návaznosti na očekávané snižování sazeb ECB. Nicméně vývoj bude záviset na inflačním vývoji v eurozóně a na reakci ECB. Pokud by inflace dále rostla, ECB by musela zpomalit snižování sazeb, což by mohlo opět oslabit euro i korunu.

Oslabování koruny je komplexní fenomén s řadou faktorů. V nejbližších měsících bude kurz koruny pravděpodobně kolísat v závislosti na globální ekonomické situaci a na měnové politice centrálních bank.

Důležité upozornění: Tato informace není investičním doporučením. Vývoj kurzu měn je složitý a nelze ho s jistotou předvídat. Investoři by si měli před jakýmikoli investičními rozhodnutími udělat vlastní průzkum a zvážit rizika.

Zaujal vás článek? Sdílejte jej přátelům:
Štítky:, ,