04. ledna 2021
Kategorie: Investice

Směnka jako nejrizikovější půjčka. Pokud nemusíte, raději se jí vyhněte

Pokud nutně potřebujete peníze, a ideálně ještě hodně rychle a bez ohledu na vaši aktuální finanční situaci, pak mnoho možností není. Banka vám nepomůže, takže nezbývá než se obrátit na nebankovní instituce. Jenže tam je občas obtížné dostat se na nějaký přijatelný úrok. Tak co teď? Existuje přeci jen ještě jedna možnost, i když je dost riskantní. Řeč je o směnce. Ale tady už se pohybujeme na tenkém ledě a je potřeba dát si pozor na celou řadu věcí. Jak ze směnky vytěžit, ale neprohloupit?

Přesně dané náležitosti

V prvé řadě nezapomeňte, že směnka je platná pouze v psané podobě. Pokud tedy chcete tuto možnost využít, rozhodně vše řádně sepište, ústní dohoda vám bude k ničemu. Pravidla pro to, co musí být na směnce uvedeno, jsou také v zákoně poměrně přesně popsána. A pokud něco chybí, opět bude problém s platností. Dejte si tedy dobrý pozor, aby směnka skutečně měla všechny náležitosti. Není například nutné, aby na směnce bylo uvedeno, kolik jste si půjčili.

Důležité je jen to, kolik jste se zavázali vrátit. Na směnce se tedy často uvádí až finální částka včetně úroků, kterou budete vracet. Spolu s tím je nutné uvést i způsob vrácení peněz a termín, kdy k tomu má dojít. Nutnou součástí směnky musí být i identifikační údaje obou smluvních stran, jejich podpisy, datum sepsání a v textu by mělo být výslovně uvedeno, že jde o směnku.

Tvrdé vymáhání

Před podpisem tohoto dokumentu pamatujte také na to, že směnka může bez vašeho vědomí putovat k jiným lidem. Držitel ji může prodat komukoliv. Vy pak budete muset peníze hradit novému vlastníkovi. Klidně se tedy můžete dostat do situace, že směnka se dostane do rukou nějaké nepříliš ohleduplné osoby, která s vámi rozhodně nebude mít žádné slitování. Ohledně osoby, která po vás bude peníze vymáhat, je skutečně dobré být ve střehu. Je to snad nejnebezpečnější součást takového obchodu.

Pokud si totiž půjčku na směnku vezmete od pokoutného lichváře a následně budete mít problém s jejím uhrazením, připravte se na mimořádně nepříjemné vymáhání. Lichváři se nebojí vydírání ani různých forem násilí. Směnka je tedy skutečně krajní možností, kterou nelze v podstatě doporučit, pokud nejste ve skutečně svízelné situaci.

Zaujal vás článek? Sdílejte jej přátelům: